Autor:
Sirli ToomingKolmapäev, 15. jaanuar 2020.
Loe kommentaare |
KommenteeriMöödunud aastal sõlmis Saaremaa vallavalitsus lepingu kolme Eesti kõrgkooliga, et käivitada stipendiumide süsteem. Saaremaa valla poolt oli stipendiumide eelarve 4000 eurot ette nähtud juba möödunud aastal. Saaremaa valla arendus- ja kommunikatsiooniosakonna juhataja Karin Närep ütles eile Meie Maale, et tudengitele stipendiumide väljaandmine valla ja ettevõtete koostöös kahjuks veel alanud ei ole, sest arvatavasti võtab nii taotlejatele kui ka ettevõtjatele vastava võimaluse teadvustamine veel aega ja vajab teavitamist.
„2019. aastal jäid Saaremaa valla eelarves vastavad eelarvevahendid kasutamata. 2020. aastaks stipendiumideks kasutada olevate eelarvevahendite suurus selgub pärast 2020. aasta vallaeelarve vastuvõtmist volikogu poolt,” sõnas Närep. Tema sõnul on vald enda poolt reaalse rahalise toetusvõimaluse taganud, aga stipendiumide käivitamiseks on kindlasti vaja Saaremaa ettevõtjate huvi ja vajadust. „Kutsume seega kõiki huvilisi ettevõtjaid ühendust võtma Saare Arenduskeskusega, kes abistab edasiste tegevuste juures.“
Projekti eestvedaja ja Lääne-Eesti investorkonsultandi Sulev Alajõe sõnul jäi möödunud aasta eelarve kasutamata, kuna semestri alguses polnud veel lepinguid. „Praegu tuleks huvitatud ettevõtetel kiirustada, sest stipendiumikonkursse viiakse läbi semestrite alguses,” ütles Alajõe ja lisas, et praegu on töös stipendiaadi kaasamine Incap Electronicsi, Sporrongi ja Oumani poolt.
Stipendiumid võimaldavad ettevõtetel siduda end stipendiaadi kaudu tegevusega profiililt sobiva kõrgkooliga (TTÜ, TÜ, EMÜ või tehnikakõrgkool). Kui muidu peaks ettevõtte probleemi lahendamisel või tootearenduseks vajaliku ülesande lahendamisel kõrgkooli teenuse kasutamise toetuseks taotlema osakut EAS-ist, siis tudeng saab selleks sillaks, kes ettevõttes praktikal olles viib lähteülesande kooli ja tegeleb ettevõtte huvides tulemuse saavutamisega.
„Stipendiaadile saab lõputöö raames anda tõsisema ülesande, millega reeglina ettevõtete töötajatel igapäevaste tööde kõrvalt pole võimalik tegeleda,” selgitas Alajõe. „Sellise koostöö laabudes soovivad loodetavasti mõlemad pooled pärast tudengi lõpetamist koostööd jätkata ning valla toetusega on selliselt loodud eeldus haritud noorte ettevõtetesse kaasamisega toetada ettevõtete kasvuvõimalusi. Tihti ütlevad just välisettevõtted, et meile ei saa keerulisemat tööd tuua, sest napib kõrgharidusega tööjõudu.”