[x]Sulge
või

Logi sisse
Kontrollkood:
meiemaa.ee
Kolmapäev, 02. detsember 2020  |  Logi sisse
Otsing
Sisesta otsingusõna
Sisukord

Reklaam
Arhiiv
eelmine kuu
september 2020
järgmine kuu
E T K N R L P
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
Uudised

Saaremaa rängim avarii nõudis kahe naise ja beebi elu (51)
Autor: MM
Esmaspäev, 13. jaanuar 2020.

Loe kommentaare | Kommenteeri

Laupäeval toimunud Saaremaa aegade rängimas liiklusõnnetuses hukkus roolijoodiku kihutamise tulemusel kaks naist ja väikelaps. Pealtnägija sõnul polnud õnnetust võimalik vältida.

Kuressaare-Kuivastu maanteel laupäeval enne kella kolme päeval toimunud rängas õnnetuses said kohapeal surma Volvot juhtinud 27-aastane naine, tema auto tagaistmel turvahällis olnud 9-kuune beebi ja kõrvalistmel istunud 58- aastane ema.

Samuti tagaistmel olnud 37-aastane õde sai rängalt vigastada nagu ka õnnetuse põhjustanud 34-aastane liikluseeskirjade saririkkujast mees. Mõlemad toimetati laupäeva õhtul helikopteriga Põhja- Eesti Regionaalhaiglasse ja nende seisund oli eile pärastlõunase seisuga väga raske.

Surmaauto ilmus justkui eikusagilt

“Volvol polnud vähimatki võimalust sellest õnnetusest pääseda,” lausus õnnetuse vahetu pealtnägija, kelle hääl veel eilegi läbielatu tõttu värises. Ta sõitis otse Volvo taga, kui see hakkas Kuressaare-Kuivastu maanteel Kaali poole keerama. “Volvo juht tegi kõik õigesti nagu liikluseeskiri ette näeb: lülitas suunatule sisse ja hakkas vasakule keerama. Sõitsin temast sadakond meetrit tagapool ja hakkasin samuti pidurdama, kui eikusagilt ilmus äkki välja Audi ja midagi polnud enam teha. Volvol polnud lootustki seda pauku vältida. Audi kiirus oli nii suur, et minagi märkasin Audit alles siis, kui pilpad ja asjad igale poole lendasid.”

Õnnetuses osalejad sõitsid mõlemad Kuressaarest ja pealtnägija sõnul on enne Kaali poole pööramist teel väike kurv, mistõttu oligi tagant tulevat Audit raske märgata, kuid ka selle kiirus oli nii suur, et kokkupõrge oli vältimatu.
Pealtnägija jõudis enda sõnul ainult äkkpidurduse teha. Autost väljununa helistas ta kohe numbrile 112 ja abi saabus umbes kümne minutiga.

Jälitamist ei toimunud

Politsei sai väljakutse kella 14.45 paiku, kui anti teada, et Saaremaal Risti-Virtsu-Kuivastu-Kuressaare maantee 128. kilomeetril Masa külas põrkasid kokku sõiduautod Volvo ja Audi. Audi oli Volvot suurel kiirusel ramminud just juhipoolsest küljest.

Vahetult enne õnnetust, ligi kümme kilomeetrit enne sündmuspaika fikseerisid patrullbussis käsikiirusmõõtjaga kiirust mõõtnud politseinikud Audi kiiruseks 138km/h. Politseinikud asusid patrullbussiga Audile järgi sõitma, kuid kaotasid selle kohe silmist ja peatumismärguannet talle anda ei jõudnud,“ ütles Lääne prefektuuri operatiivjuht Henry Murumaa. “Politseinikud andsid kiiruseületajast teada samal maanteel töötanud teisele patrullile, et nad nende poole liikuva Audi kinni peaksid. Enne seda jõudis aga Audi juht põhjustada raske liiklusõnnetuse. Audit juhtinud 34-aastase mehe joobe kohta annab täpsemad vastused ekspertiis, kuid meedikute esialgse info kohaselt oli ta alkoholijoobes.”

Erinevalt sotsiaalmeedias levinud kommentaaridest politsei Audit taga ei ajanud, kuna kihutajat ootas ees teine politseipatrull, milleni surmaauto lõpuks ei jõudnudki.

“See oli nii jõhker pauk, et jääb eluks ajaks meelde,” lausus õnnetuse pealtnägija. “Täna öösel magasin väga halvasti ja silmi kinni pannes tuleb see kohutav pilt uuesti ette. Aga küll ma üle saan. Õnnetuse põhjustaja pole ikka elementaarsetest asjadest õppust võtnud, sest nagu nüüd teada, oli tal ka varem sarnaseid kihutamisi olnud. Inimesel ikka mõistust peas pole. Liiga lihtne karistus oleks, kui ta nüüd haiglas ära sureks.”

Pealtnägija sõnul ta psühholoogi abi ei vaja, saab ise hakkama. “Kogu Saaremaa ilm nutab täna selle kohutava õnnetuse pärast,” viitas ta eile Saaremaal hommikust saadik sadanud vihmale.

Õnnetus hüüdis juba ammu

Õnnetuse põhjustanud Andres R. on ka varem politsei huviorbiidis olnud. 2012. aasta 20. oktoobril juhtis ta kella 20:15 paiku mootorsõidukit Mitsubishi alkoholijoobeseisundis. Ta eiras politseiametniku peatumismärguannet ja sõitis patrullauto eest ära, asulavälisel teel ulatus kiirus 180 km/h-ni. Kaks päeva hiljem määras kohus talle karistuseks 6-kuulise vangistuse 18-kuulise katseajaga. Neljaks kuuks võeti ära juhiload ja ta pidi maksma trahvi 217 eurot.

2017. aasta 7. oktoobril kella 07.18 ajal ei peatanud ta Lääne-Saare vallas oma sõiduautot, kui politsei oli andnud talle sisselülitatud siniste ja punaste vilkuritega ning erilise helisignaaliga kohustusliku peatumismärguande. Selle asemel lisas ta kiirust ja põgenes suurel kiirusel kaasliiklejaid ohtu seades. Kohus karistas teda neli päeva hiljem 15 ööpäevase arestiga ja 6 kuuks lubade äravõtmisega.
Laupäeval juhtunud tragöödia osas on asjaolude selgitamiseks algatatud kriminaalmenetlus.

Saaremaa vallavanem Madis Kallas ütles, et turvalist Saaremaad tabas kõige hullem, mis juhtuda saab. “Politsei on hoidnud vallavalitsust sündmustega operatiivselt kursis ja vajadusel oleme valmis igakülgselt abi osutama. Saaremaa vallavalitsus avaldab hukkunute lähedastele kaastunnet,” sõnas ta. Hukkunute lähedastele avaldas kaastunnet ka politsei.

Vastamata küsimused

Saaremaa päästepiirkonna juhataja Margus Lindmäe häälest ja sõnust aimus pühapäeval siirast muret avariipaigas töötanud meeskonna pärast. „Kõigepealt aitasime välja elusad inimesed, siis hukkunud inimesed, aitasime politseid kohtvaatlusel, pimedas olukorras koha korda teha ja liikluse avada,“ kirjeldas ta päästemeeskonna ülesandeid õnnetuskohas.

„See, et päästeinimene ei ole puust tehtud, ei ole mingi saladus. Püüame leida oma inimeste murekohti neid toetades, et nad suudaks ka edaspidi oma tööd teha. Meil on ka juhuseid, kus vabastame inimesed peale traagilise sündmuse lahendamist mõneks ajaks töökohustustest. Eile me seda ei teinud ja see oli tööl olnud meeste soov – omavahel veel kord kõik läbi ja lahti rääkida, sest et nii on kergem,“ rääkis Lindmäe.

„Kui paljud inimesed on näinud, et keegi läheb purjus peaga sõitma? Kui paljud on sellele reageerinud? Kui paljud on selja keeranud? Kui paljud on proovinud autovõtit enda kätte saada? Kui paljud on sellest teatanud? Miks me peame kaitsma neid, kes kaitset tegelikult ei vaja ja miks me ei kaitse neid, kes kaitset vajavad?“ küsis päästejuht retooriliselt, lisades, et küllap on selliseid mikse praegu täis terve Saaremaa ja Eestimaa.

*  *  *
Saarte praost Anti Toplaan:

Purjus juhid on meie liikluses rahuajal inimesed, kelle käes on relvad, mis nende endi valesti langetatud otsuste tulemusena väljuvad kontrolli alt ja mille hinnaks on inimelud.

Hukkunud seisid sarnaselt meiega uue aasta alguse lävel ja lootsid algavalt aastalt endale midagi ilusat. Neil olid lootused ja omad unistused. Neil on lähedased pereliikmed, kes neid koju ootasid.

Olen ise korduvalt seda ristmikku kasutanud ja seda on teinud enamik Saaremaa autojuhte. See oleks võinud juhtuda kellega tahes meie hulgast. Ajaliselt samal hetkel kui see õnnetus juhtus, lõppes eile Kuressaare kirikus kahe lapse ristimistalitus. Esimene mõte, mis mind sellest uudisest kuuldes tabas, oli küsimus, kas need inimesed, kes hukkusid, olid valmis selliseks ootamatuks lahkumiseks? Kas nad olid ristitud ja oma elud usaldanud Jumala kätte? Keegi ei saa olla valmis ootamatuks surmaks, mis tabab meid murdosa sekundi jooksul. Nii peame küsima endilt palju varem, kuhu ma lähen, kui ma peaksin siit astuma Jumala palge ette? Kas ma olen selle aasta teekonna alguses oma elus korraldanud suhted Jumala ja inimestega?
Iga inimene, kes asub alkoholijoobes rooli peaks mõistma, et selle sammu tagajärjel võivad kannatada tema enda kõige lähedasemad inimesed.
Me ei vaja niipalju tõhusamat kontrolli ja politseile paremaid vahendeid, kui iga inimese meeleparandust, mis väljendub muuhulgas liikluses teineteisega arvestamises.

Meist keegi ei soovi olla inimese olukorras, kes on sellise olukorra põhjustanud. Kui paljud on aga meie liikluses surma põhjustanud juhid oma tegu kahetsenud, nagu on teinud seda ekslikult teele saadetud raketi tõttu kõrge sõjaväelane? Kui raske on elada oma ülejäänud elu sellise süükoorma all, on väga raske teistel inimestel hinnata. Jumala arm ja halastus on siiski olemas ka selliste inimeste jaoks, kui nad suudaksid ja oskaksid tema ees kahtseda ja temalt armu paluda. Eestis võib juhtuda sedagi, et esimene vaimulik, kellega kurjategija oma elus kohtub, on vanglakaplan.

Täna loetuimad
Andres Tinno soovib reklaamimaksu kogumise lõpetamist (8)
Riigikogu eraldab Saare maakonnale katuseraha (15)
Pildikesi Mustjala kihelkonnast
Thule Kino pääses Europa Cinemas võrgustikku (7)
Keskerakondlased soovivad looduskaitseseaduse muutmist (1)
JUHTKIRI - Kus põrsas, kus pörsas (2)
Lugeja küsib, jurist vastab (7)
Poliitika avakäikude aeg
Aasta parim mahejook on Õun Drinksi rabarberi-kuuse jook (13)
Ouman loob eeldusi konkurentsis püsimiseks ja valgustab noori (3)
Nädala loetavuse top 5
Kuus saarlast Eesti mõjukate edetabelis (10)
Kraavile esitatud kahtlustus on seotud Saaremaa Laevakompaniiga (15)
Lisandus üks nakatunu (8)
Maailma popkultuuri pärl Kuressaares müügil (7)
Viis roolijoodikut ja kuus metsaloomale otsasõitu (2)
Kommentaarid
Aasta parim mahejook on Õun Drinksi rabarberi-kuuse jook (13)
Ouman loob eeldusi konkurentsis püsimiseks ja valgustab noori (3)
Lugeja küsib, jurist vastab (7)
Keskerakondlased soovivad looduskaitseseaduse muutmist (1)
Riigikogu eraldab Saare maakonnale katuseraha (15)
Thule Kino pääses Europa Cinemas võrgustikku (7)
Imre Sooäär pääses asendusliikmena Riigikokku (21)
Maakonna bussiliiklus viiakse üle suvisele sõiduplaanile (7)
Andres Tinno soovib reklaamimaksu kogumise lõpetamist (8)
Kraavile esitatud kahtlustus on seotud Saaremaa Laevakompaniiga (15)
Kasulikud viited
praamid.ee
Hiiu Leht
Saare Maavalitsus
Kuressaare linn
www.saaremaa.ee
e-riik
Ilm Kuressaares
Kuressaare Sõnumid
Ruhnlase blogi
Eesti Ajalehtede Liit
Saada vihje või teade
Tekst:
See on vajalik selleks, et veebirobotid ei saaks selle vormi kaudu meile automaatselt rämpsposti saata.
Sisesta sümbolid, mida pildil näed:
Sinu e-post (ei ole kohustuslik):
Meie Maa usaldab oma lugejaid ja ootab kõigilt vihjeid või teateid huvipakkuvate või murettekitavate sündmuste või teemade kohta. Saada vihje või teade siit ja võib-olla just Sinu info põhjal ilmub peatselt lugu Meie Maas. Vihje või teate saatja võib jääda anonüümseks.


Copyright © Saaremaa Raadio OÜ, 2020. Kõik õigused kaitstud