Autor:
Ardo VahterLaupäev, 11. jaanuar 2020.
Loe kommentaare |
KommenteeriSaaremaa ühisgümnaasiumi algklasside õpetajad liitusid Tallinna Moon Rotary Klubi projektiga “Aktiivne vahetund”, mis peaks tooma koolidesse kummikeksu ja footbagi mängud, et arendada lastes liikumistahet, aga ka koostöö- ja suhtlemisoskusi.Probleemi nähakse eelkõige selles, et lastel puuduvad praegu sageli võimalused aktiivseks tegevuseks vahetunnis. Koolides on keelatud vahetundides jooksmine ja paljudes koolides ei lubata ka välja minna. Nutiseadmes istumine on paljudes koolides juba keelatud ning koolidesse on tehtud nutivabad alad.
Pingeliste koolitundide vahel on oluline, et lapse aju saaks puhkust, et ka järgmises tunnis maksimaalselt kaasa teha. Pärast 45-minutilist tundi on liikumine lausa vajalik, kuid paljudes koolides puuduvad võimalused ja/või oskused sobivaks aktiivseks tegevuseks vahetunnis.
Lahendusena tahetakse koolidesse tagasi tuua vanad head mängud, nagu kummikeks ja footbag, mis ei hõlma jooksmist, kuid on liikuvad ja vajavad omavahelist suhtlemist. Mängudes on erinevad tasemed, mis nõuavad harjutamist, keskendumist, samuti tekitavad hasarti ja võistlusmomenti. Kooli koridoride aknalaudadele pannakse vaba aja sisustamiseks vajalikud mänguvahendid ning lisaks keksukummidele ja footbagidele ka mõlema mängu juhendeid ja õpetusi.
Projekti kiiremaks elluviimiseks on lastevanematel võimalus anda oma panus pisikese toetuse näol, et koolile vajalik summa kiiremini kokku saada. Saaremaa ühisgümnaasiumi projekti maksumus on 385 eurot. Eile pärastlõunaks oli projekt kogunud toetust 65 eurot. Panustamiseks vajalik info on leitav kooli kodulehelt.
“Projekti maksumuseks vajalik summa oleks leitav olnud ka kooli eelarvest, aga saan aru, et asja üks mõte ongi vanemate kaasamine, kes teisest küljest ehk jälgivad siis ka enam oma laste nutiseadmete kasutamist ja mõtlevad ka sellele, et lapsed rohkem liiguksid,” ütles Saaremaa ühisgümnaasiumi direktor Viljar Aro.
Koolijuht usub ka, et omal ajal koolides vägagi populaarne olnud kummikeks ei ole veel nii kaugesse minevikku jäänud, et lapsed seda uuesti omaks ei võtaks, eriti, kui luua selle harrastamiseks vastavad tingimused.