Autor:
MMLaupäev, 21. detsember 2019.
Loe kommentaare |
KommenteeriTallinna tehnikaülikooli Eesti mereakadeemia teadus- ja arendusüksusena Kuressaares tegutsev väikelaevaehituse kompetentsikeskus (SCC) sai veesõidukite meresõiduomaduste uurimiseks ja oskusteabe ettevõtetesse siirdamiseks Euroopa regionaalarengu fondist 860 000 eurot toetust. Uue projekti rahaline maht on kokku 1 075 000 eurot ja selle raames jätkatakse aastail 2016–2019 käivitatud uuringuid ja teabetööd. Projekti teadusarenduse osas uuritakse väliseid konstruktsioonielemente, pritsmeliiste, mis veesõiduki põhja all takistust vähendavad ja veesõidukid säästlikumaks muudavad.
“Nende kasutamine on väikelaevaehituses levinud, ent põhineb paljuski oletustel ja praktilisel kogemusel. Meie töö pakub teaduspõhise vastuse, kas ja millistest pritsmeliistudest tegelikult kasu on,” ütles Tallinna tehnikaülikooli doktorant Mikloš Lakatoš.
Leiud tõendatakse nii eksperimentaalsete basseini- ja avaveekatsete kui ka arvutuslike simulatsioonidega. Senised teadmised SCC-s uuritavate konstruktsioonielementide mõjust on maailmas napid.
Projekti teadmus- ja teabesiirde tegevuste eesmärk on kompetentsikeskusse koondunud teadmuse kandmine ettevõtetesse. Tegevuste raames luuakse mehitamata veesõidukite, projekteerimise ja tugevusarvutuste teemaliste koolituste läbiviimiseks materjalid, koostatakse uudiskirjad ning osaletakse rahvusvaheliste erialavõrgustike töös.
Projekt vältab 1. jaanuarist 2020 kuni 31. augustini 2023. Väikelaevaehituse kompetentsikeskuse partner projektis on Eesti Meretööstuse Liit, mis panustab teabe vahendamisse meretööstuse ettevõtetele ja rahvusvahelistele erialaorganisatsioonidele.