Iisraeli klubile tehti kodus tuupi (1)
Autor: Gunnar Usin
Reede, 13. detsember 2019.

Loe kommentaare | Kommenteeri

Saaremaa võrkpalliklubi alistas kolmapäeva õhtul Kuressaare spordikeskusesse kogunenud ca 800 pealtvaataja ees CEV Challenge Cupi 1/16 finaali esimeses mängus Iisraeli klubi Kfar Saba Hapoel tulemusega 3:1 (25:18, 23:25, 25:23, 25:16). Eeloleval teisipäeval Iisraelis peetavas korduskohtumises vajatakse 1/8 finaali jõudmiseks kahte geimivõitu.

Saaremaa meeskond oli tegelikult juba ammu välja öelnud, et käesoleva hooaja üks peamisi prioriteete on väärikas ja võidukas esinemine Euroopa tasandil. CEV Challenge Cupil tuli loosi teel vastu astuda tugevale Iisraeli klubile Kfar Saba Hapoel ja esimene kohtumine tuli nende vastu pidada just Kuressaares. See ei ole Saaremaa VK-le just kõige sobivam variant, sest võrdsete matšipunktide korral mängitakse „kuldne geim“ Iisraelis. Ja „kuldne geim“ mängitakse juhul, kui Kfar Saba meeskond saab kodusaalis võidu tulemusega 3:0 või 3:1. Kõigil ülejäänud juhtudel astub järgmisse ringi Saaremaa klubi.

Fännid üle tunni varem kohal

Allakirjutanu jättis sellele tähtsale mängule minnes targu auto koju, sest võis arvata, et huvi selle kohtumise vastu on tavalisest suurem ja parkimiskohti raske leida. Nii just oligi, sest ka Vallimaa ja Hariduse tänava servad olid Kuressaare spordikeskuse juures täis pargitud ja vaatamata iiliti puhuvale sügistuulele võis juba mitmesaja meetri kauguselt kuulda fännipasunate nõudlikku toetuslärmi.

Hiljem selgus, et esimesed fännid olid tribüünidel rohkem kui tund aega varem parimad istekohad sisse võtnud. Mängu ajal ei olnud küll sellist murdu nagu Saaremaa VK debüüthooajal toimunud koduse final-fouri finaalmängu ajal, kuid palju puudu sellest ka ei olnud.

„Kui võrkpalli eurosarjas osalevad linnad reastataks selle järgi, kui suur protsent elanikkonnast tuleb võistkondi spordihalli toetama, oleks Kuressaare Euroopas esirinnas, sest 13 000 elanikuga linna kõikidest elushingedest oli halli tulnud 6%,“ kirjutab spordiajakirjanik Märt Roosna Delfi Spordi vahendusel. Kas kõik pealtvaatajad just Kuressaare elanikud olid, on muidugi iseküsimus.

Hapoeli põhidiagonaal jäi viisa pärast koju

Võiks öelda nii, et Kfar Saba Hapoel oli oma võistlusreisi asjaajamisega üsna hooletu olnud, sest kuidas muidu oleks saanud tekkida olukord, et alles Tel Avivi lennujaamas selgus, et Keenia päritolu diagonaalründaja Michael Chemos lennuki peale ei saa, kuna tal puudub viisa. Klubi esindaja olevat olnud üllatunud, et Keenia kodanikul on Eestisse reisides viisat vaja...

Lisaks sai Hapoel esimese tagasilöögi juba nädalapäevad tagasi, kui nende nurgaründajast liider, 31-aastane kogenud brasiillane Evandro Dias de Souza oma jalga vigastas. Mängida ta Saaremaal siiski sai, aga tegi seda läbi valu.

„De Souza sai täna välja panna üksnes 50%,“ ütles Hapoeli peatreener Sagi Baram vahetult pärast mängu Meie Maale. „Olen üllatunud, et geimi kätte saime, sest olin enne kohtumist kindel, et kaotame Saaremaal 0:3,“ lisas Baram.

Mäng kulges nagu Ameerika mägedel

Esimene geim algas Saaremaale hästi. Juhiti 8:3, 11:6 ja Henri Treiali ässast 13:8. Keith Pupart lõi nurgast 24:16 ja kolmene blokk (Daniel Maciel, Beau Graham, Javier Jimenez) tõi geimivõidu Saaremaale. Kodumeeskonnal tuli peaaegu kõik välja, Hapoelil õieti mitte midagi.

Teises geimis rollid vahetusid. Hapoel sai ette 4:3 ja hoidis edu kuni seisuni 17:16. Treial viis Saaremaa esimese tempo rünnakust juhtima 19:18 ja kui Reto Gigeri blokk tegi seisuks 22:20, tundus, et seegi geim tuleb koju. Aga võta näpust, Hapoel tõi servima Idan Muallemi, võttis neli punkti järjest ja sinna see geim üsna ootamatult läks.

Kolmas geim oli samuti väga võitluslik. Vaatamata sellele, et Saaremaa juhtis 10:4, tegi Hapoel vahespurdi 11:6 ja Saaremaa edu sulas minimaalseks – 16:15. Kui Graham lõi keskelt 22:18, hingasid Saaremaa fännid kergendatult, kuid mõni minut hiljem olid tablool 22:22 viiginumbrid. Närvilises lõpuheitluses näitas ülimat meisterlikkust ja külma pead üles Saaremaa 28-aastane šveitslasest sidemees Reto Giger, kes palli teisest puutest maha lõi, sellega saalitäie rahva pingetest vabastas ja hetk hiljem ennastunustavalt juubeldama pani – 25:23 ja 2:1.

Neljas geim kulges saarlaste dikteerimisel. Nii nagu esimeseski geimis, saadi rünnak jälle korralikult käima, juhiti 11:5, 23:16 ja matšpallil ei saanud juutide klubi Macieli pallingut kätte. Oh seda rõõmu, mis siis tribüünidel valla pääses...

Tali ei jäänud rahule

Saaremaa parim skoorija oli Daniel Maciel 20 punktiga. Jällegi olid resultatiivsed keskblokeerijad Henri Treial (12 p) ja Beau Graham (17 p), kes tõi koguni kaheksa blokipunkti. Javier Jimenez ja Keith Pupart panustasid vastavalt 10 ja 7 silmaga. Saaremaa vastuvõtt oli 59% (Hapoelil 40%), rünnak 41% (43%), blokipunkte 19 (7), serviässasid 5 (3), servivigu 13 (14).

„Saime pallingu küll kätte, aga ei suutnud rünnakul piisavalt efektiivsed olla, teises ja kolmandas geimis kadus meie meestel enesekindlus ära, ka kogenud mehed hakkasid äkki väristama,“ oli Urmas Tali pärast mängu antud intervjuus vaatamata saavutatud võidule kriitiline. „Kõikides mänguelementides saame ja peame kordusmängus juurde panema,“ lisas Tali.

„Saaremaa pink on meie omast pikem ja arvan, et nemad on ka teises mängus favoriidid ja meie edasipääsu saan hinnata umbes 30%-liseks,“ jäi Hapoeli peatreener Sagi Baram Meie Maale antud intervjuus ja oma meeskonna edu prognoosides üsna pessimistlikuks.

Korduskohtumine peetakse teisipäeval, 17. detsembril Iisraelis.

Politsei tabas alkoholi tarbinud bussijuhi (3)