Autor:
Ivika Laanet-NuutTeisipäev, 03. detsember 2019.
Loe kommentaare |
KommenteeriTäna toimuvad Eesti esimesed annetamistalgud. Saare- ja Muhumaal saab head teha Saaremaa lemmikloomade turvakodule, võimlemisklubile Pärl, MTÜ-le Vaba Laps ja Muhu Pärandikoolile, Karala Külaelu Arendamise seltsile ning Kuressaare haigla sünnitusosakonnale.„Üritame heaks teha ja likvideerida hoolimatute inimeste tegematajätmisi ja teeme seda loomade heaolu silmas pidades,” ütles Saaremaa lemmikloomade turvakodu juhatuse liige Edit Annusver, lisades, et nad ei eutaneeri ilma mõjuva põhjuseta; kui on võimalik ravida, siis ravivad.
Annusveri sõnul on nende olukord nutune ja aasta-aastalt muutub see aina nutusemaks. „Kuigi eelmise aasta lõpust tegutseb Muhus ja Ida-Saaremaal Nurrunurk, siis praeguse seisuga on neil maja topelt täis. Me oleme sel aastal tegelenud rohkemate kassidega kui eelmisel aastal,” rääkis Annusver, avaldades lootust, et inimesed hoolivad rohkem ja märkavad, otsivad abi, mitte ei jaluta mööda.
„Kahjuks ei ole oma loomade steriliseerimise/kastreerimise vajadus paljudele inimestele veel kohale jõudnud ja sündinud pojad visatakse lihtsalt avalikesse kohtadesse lootuses, et keegi nad üles korjab,” möönis Annusver, lisades samas, et kui pisikestel veab, siis nad üles korjataksegi.
Tänavu on koju läinud ligi 200 kassi
Saaremaa lemmikloomade turvakodul on tema sõnul palju toetajaid, kuid on ka neid, kes leiavad, et raiskavad hulkurite peale mõttetult raha. „Igal inimesel on õigus oma arvamusele, annetamine on rangelt vabatahtlik ja vägisi ei võeta kelleltki midagi ära. Õnneks on piisavalt häid inimesi, kes toetavad ja tänu kellele saame aidata. Täna on aga hea võimalus aidata nii, et iga annetatud summa kahekordistub,” tähendas Annusver.
Tänase päeva seisuga on sel aastal Saaremaa lemmikloomade turvakodust koju läinud 195 kassi, 10 on broneeritud ja läheb lähiajal. Eelmisel aastal oli kojuminejaid aasta lõpu seisuga 201.
„202 kassi jääb hingekirja pärast seda, kui broneeritud kassid on ka koju läinud. Kuid meie võimekus on umbes 120–150 kassi, siis saaksime ka rahaga enam-vähem hakkame,” nentis Annusver, kelle sõnul napib neil praegu nii raha, ruumi kui vabatahtlikke.
Annusveri sõnul on hästi oluline, et inimesed annetaksid neile „Ma armastan aidata“ keskkonnast, kuna siis summad duubeldatakse. Niisama annetamise puhul seda ei tehta.
Esimene rühmvõimlemise võistlusrühm
Sel sügisel oma viiendat hooaega alustanud võimlemisklubi Pärl on otsustanud uuele aastale vastu minna põneva väljakutsega. Komplekteeritud on väikestest, 7–9-aastastest Pärlitest koosnev rühmvõimlemise miniklassi võistlusrühm. Rühma kuulub 12 tüdrukut, kes alustasid võimlemisega kolm kuni viis aastat tagasi ning valiti välja külalistreeneri soovitusel. Saaremaa esimese rühmvõimlemise võistlusrühma asutamine on väljakutse ning nõuab tohutut panust nii treeneritelt, lapsevanematelt kui lastelt.
Haigla kogub annetusi uue järi jaoks
Kuressaare haigla vastutava ämmaemanda Marje Altrovi sõnul on haigla sünnitusosakonnas praegu üks järi, mille teinud aastaid tagasi puidust käsitööna ühe nende majas sünnitanu mees.
„Tool on teeninud meid palju aastaid ja olnud suureks abiks, kuid tänaseks on see esiteks juba pea täielikult lagunenud, aga tegelikult ka lihtsalt väga halvasti puhastatav ning meditsiinilistele tingimustele sobimatu,” möönis Altrov, lisades, et sünnitusjäri aitab laiendada valikuid leidmaks naisele nii tuhude ajal hingamiseks kui sünnitamiseks mugavaim asend.
Lisaks ootab heategusid MTÜ Vaba Laps, kes soovib annetusi täispuidust mänguköögi ostmiseks, ja Karala Külaelu Arendamise Selts, kes kogub raha laste mänguväljakule atraktsioonide ostmiseks.
Kl 11–16 on avatud Karala külamajas kohvik. Muhu pärandikoolis värvitakse ja pannakse lakke raamatupoe lae lauad. Annetamistalgud leiab talgukaardilt www.annetamistalgud.ee. Täna kahekordistab Swedbank kõik annetuskeskkonnas “Ma armastan aidata” tehtud annetused.
Annetamistalguid veab Vabaühenduste Liit koostöös vabariigi presidendi kantselei ja maakondlike arenduskeskuste võrgustikuga.