Saaremaa VK astus sammu kolmanda karikafinaali suunas
Autor: Gunnar Usin
Laupäev, 23. november 2019.

Loe kommentaare | Kommenteeri

Saaremaa võrkpalliklubi (edaspidi Saaremaa VK) alistas neljapäeva õhtul koduses Kuressaare spordikeskuses Eesti karikavõistluste poolfinaali esimeses kohtumises Tallinna Selveri tulemusega 3:1 ja kolmas järjestikune karikafinaal on käeulatuses.

Saaremaa VK teeb Eesti kõige kõrgemal võrkpallimaastikul kaasa alles kolmandat aastat. Seega noor klubi alles. Aga teod on vägevad. Mäletatavasti võideti esimesel tegutsemishooajal (2017–2018) kõik kodused karikad. Puhas vuuk. Saarlased said keskraamatukogu vaateaknal kaua aega imetleda Saaremaa VK poolt võidetud Balti liiga karikat, Eesti meistrivõistluste karikat ja Eesti karikavõistluste karikat.

Eelmisel hooajal (2018–2019) tuli leppida neist üksnes viimati nimetatud karikaga. Latt oli debüüthooajaga kohe nii kõrgele tõstetud, et spordihuvilisele võis tunduda, et tegemist oli justkui tagasiminekuga...

Tänavu on meeskonna võtmepositsioonidele tulnud mängima mitmed uued mehed. Kodukamaral on tagasi ka kaua välismaal viibinud Keith Pupart, kes tegi üleeile nurgaründes Selveri vastu igati arvestatava esituse. Klubil on jätkuvalt kõige kõrgemad sihid ja mingist tagasiminekust rääkida ei saa.

Jah, tõepoolest, just Eesti karikas on see auhind, mis Saaremaa VK-l kahel aastal järjest võita on õnnestunud. Fännid mäletavad kindlasti, aga olgu ka ülejäänutele meenutatud, et esimene karikas võideti Tartus, kus alistati kohalik Bigbank närvesöövas lõputrilleris tulemusega 3:2. Teine Eesti karikafinaal, siis juba Aadu Luukase karikas, mängiti välja Kuressaares. Siis oli vastaseks Pärnu ja ka kodupublik sai mängu “täie raha eest”. Jälle 3:2 ja karikavõit oli kaitstud.
Kuidas läheb tänavu? Sellele annab vastuse esmalt teine vaatus Selveriga, mis mängitakse eeloleval kolmapäeval, 27. novembril kell 19 Tallinnas Audentese spordihoones. Kui Saaremaal õnnestub pealinnas võita kaks geimi, on finaali uks avatud.

Avageim oli närviline

Esimeses geimis oli tunda närvilisust ja oldi pisut krambis – Selver lubati 3:1 juhtima ja esimesele tehnilisele vaheajale mindi samuti 7:8 kaotusseisus. Ka teisel vaheajal vaatasid tabloolt vastu kaotusnumbrid – 14:16. Kuid Saaremaa VK sidemehe Reto Gigeri ässpalling tõi lõpuks viigi majja – 16:16.

Edasi jätkus punkt-punkti heitlus. Publik võis tablool näha järgmisi seise: 17:17, 18:18, 19:19, 20:20, 21:21, 22:22, 23:23. Siis tuli diagonaalründaja Markus Uuskari etteaste.

Uuskari asendas pisivigastusega kimpus olnud brasiillast Daniel Macieli ja tegi seda eeskujulikult. Ta lõi järjest punktiks kaks palli ja otsustas avageimi saatuse – 25:23 ja 1:0 Saaremaale.

“Suutsime täna tähtsatel mänguhetkedel oma närve talitseda ja see oli üks võidu võtmeid,” ütles Saaremaa VK peatreener Urmas Tali Meie Maale vahetult pärast mängu lõppu.

Vastane murti neljandas geimis

Teises geimis tegi Saaremaa kohe alguses spurdi ja juhtis 6:2, 11:6 ja 16:9. Lõpupoole lubati Selver pisut järele, kuid geim toodi turvaliselt 25:21 koju.
Kas kolmandas geimis hakkas tööle vana tuntud kolmanda geimi sündroom, mis käivitub, kui ollakse 2:0 geimidega juhtimas, või pani Selver juurde, aga Saaremaal läks ühtäkki raskeks. Jäädi 13:16 kaotusseisu ja geim kaotati tulemusega 22:25.

Palju pahandust tekitas nii servijoonel kui rünnakul Selveri välismaalane Matej Šmidl, kes jäi publikule meelde ka pika habeme tõttu. Väärt mees see Šmidl – ta tõi üleplatsimehena lõpuks Selverile koguni 30 punkti.
Teine väärt mees Selveri rivistuses oli saarlane Karli Allik, kelle kontosse kogunes 19 punkti.

“Olen oma uude meeskonda üldiselt hästi sisse sulandunud ja pikka aega väldanud seljavigastus ei anna ka enam eriti tunda, saan mängida küll,” ütles Allik Meie Maale.

Neljas geim algas Saaremaa dikteerimisel, haarati 3:0 algedu. Kuid siis hakkas mäng kulgema vahelduva eduga. Esmalt tegi Selver 7:3 vahespurdi ja juhtis 7:6. Seejärel juhtis Saaremaa turvaliselt 16:10, aga jällegi spurtis Selver 3:0 ja seis oli 16:13. Kui Selver oli juba ohtlikult lähedal (17:15), spurtis omakorda Saaremaa 4:0 seisuks 21:15. Näis, et mäng on tehtud, kuid ikka leidis Selver veel jõudu, sai kolm punkti järjest ja seis oli 21:18...

Otsustavate punktide mängimisel oli kindlam siiski Saaremaa ja matšpallil eksis Selver meeste asetusega. Püsti tõusnud publik lasi kuuldavale kestvaid võiduhüüdeid.

“Tallinn on Tallinn,” andis Tali Meie Maale mõista, et lõplikult ei ole otsustatud veel midagi. Saaremaa VK või Selveri vastane selgub teisest poolfinaalpaarist, kus mängivad valitsev Balti liiga meister Tartu Bigbank ja Tallinna TalTech.
Nende mängud leiavad aset 10. ja 12. detsembril. Finaal mängitakse pühapäeval, 29. detsembril Tallinnas Saku suurhallis.

Pöide kandi rahvas pole uute pakendikonteineritega rahul (7)
Vasakpööre ja möödasõit lõppesid avariiga (6)