[x]Sulge
või

Logi sisse
Kontrollkood:
meiemaa.ee
Neljapäev, 13. august 2020  |  Logi sisse
Otsing
Sisesta otsingusõna
Sisukord

Reklaam
Arhiiv
eelmine kuu
august 2020
järgmine kuu
E T K N R L P
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31
Uudised

Prügiveo hinna tõusu saab leevendada jäätmeid liigiti kogudes (40)
Autor: Ahto Jakson
Neljapäev, 14. november 2019.

Loe kommentaare | Kommenteeri

Saaremaa vallavalitsus peab prügiveo hinna tõusu alates tuleva aasta 1. märtsist paratamatuks, kuid soovitab elanikel selle leevendamiseks jäätmeid liigiti koguda.

Saaremaa vallavalitsuse keskkonnaosakonna juhataja Bert Holm toob näiteks, et

pakendijäätmeid on sorteerituna üle anda neli korda odavam kui olmeprügi hulgas. “Sorteerides väheneb olmeprügi maht oluliselt, mistõttu on prügi üleandmise kulud kokkuvõttes väiksemad kui mittesorteerimise korral. Sorteerima asudes jääb senine olmeprügi konteiner tõenäoliselt varsti suureks ja on mõistlik näiteks pakendikonteinerina kasutusele võtta. See võimaldab olmeprügi üle anda väiksema mahutiga, mis on odavam või tellida vedu senisest harvem,” selgitas Holm.

“Kodudes sorteeritud jäätmed on reeglina ka oluliselt parema kvaliteediga ning nende ringlussevõtt on kordades lihtsam kui hiljem olmejäätmetest midagi taaskasutatavat välja võtta. Sorteerima asudes hoiame kokku nii leibkonna jäätmeveokuludelt kui panustame elukeskkonna säästmisesse. Pakendijäätmeid kodust ära andes jääb ka ära vajadus neid avalikesse pakendikonteineritesse vedada ning sellele aega ja raha raisata,” sõnas Holm.

Näide oma praktikast

“Kui hakkasin pakendit eraldi korjama, prügi maht vähenes kaks korda kindlasti, pigem rohkem,” hindas ta. Kui varem läks 240 l konteinerisse kõik kokku, siis nüüd võiks selle võtta üldse pakendikonteineriks ja olmejäätmete jaoks võtta 80-liitrise või hakata kotiga üle andma.

“Ka sorteerides läheb jäätmete vedu kallimaks, aga küsimus on selles, kas ja kui palju sorteerida. Ilma sorteerimata läheb kaks korda kallimaks, sorteerides nii palju ei lähe,” kinnitas Holm.

Prügiveo uue hanke tulemusena hakatakse tuleva aasta 1. märtsist jäätmeid vedama lisaks harjumuspärastele jäätmeveokitele ka kahekambrilise veokiga, mis tähendab, et elanikel on võimalik sama sõiduga üle anda kahte liiki jäätmeid, näiteks ühte kambrisse segaolmejäätmeid ja teise pakendijäätmeid. “Nii ei pea auto sõitma kaks korda erinevate jäätmete järele,” märkis Holm.

Vald toob prügiveokulude leevendamiseks mõned näited.

18 korteriga korteriühistu Kaarmal

Näiteks 18 korteriga korteriühistu Kaarma piirkonnas, kus praegu antakse segaolmejäätmed üle 4500 l konteineriga üks kord kuus. Kui jäätmeid ei sorteerita, siis tuleb jäätmeveo eest alates tuleva aasta 1. märtsist tasuda praeguse 94,28 euro asemel 199,80 eurot kuus.

Ühe korteri kohta antakse kuus üle 250 l prügi, mille eest tuleb tasuda 11,10 eurot. “Jäätmete suur kogus ühe korteri kohta viitab, et jäätmeid praegu eriti ei sorteerita. Võib eeldada, et umbes pool sealsest jäätmete mahust on pakend,” pakkus Holm. Vald soovitab korteriühistul teha järgmised muudatused:

1. Vähendada segaolmejäätmete konteineri tühjendussagedust, edaspidi tühjendus 1x kahe kuu jooksul, tühjenduskulu 99,90 eurot/kuus.

2. Võtta kasutusele 1100 l pakendikonteiner (rent 18 eurot kuu) tühjendussagedusega kaks korda kuus, tühjenduskulu 24,42 eurot kuus.

3. Võtta kasutusele vanapaberikonteiner ajalehtede, ajakirjade jmt jaoks. Näiteks 370 l konteiner (rent 10 eurot kuu) tühjendussagedusega üks kord kuus, tühjenduskulu 3,29 eurot kuus.

4. Jätkata oma kinnistul biojäätmete kompostimist.

Sel juhul oleks edaspidi kortermaja prügikulu mitte 199,80 eurot kuus, vaid 155,61 eurot kuus ehk ühe korteri kohta 8,65 eurot. Kui läheduses on avalik pakendipunkt, ei pea korteriühistu ise pakendijäätmete äraandmise eest tasuma, vaid pakendid tuleks viia avalikku konteinerisse. Sel juhul oleks kortermaja igakuine prügikulu 113,19 eurot ehk 6,29 eurot korteri kohta.

Lastega pere Kihelkonna piirkonnas

Näiteks annab praegu pere prügi üle 240 l konteineriga üks kord kuus. Praeguse 6,84 euro asemel tuleks prügiveo eest 1. märtsist tasuda 10,66 eurot kuus. Pere võiks teha kulude kokkuhoiuks järgmised muudatused:

1. Hakata segaolmejäätmeid üle andma 240 l konteineriga üks kord kolme kuu jooksul, kulu 3,55 eurot kuus.

2. Hakata pakendijäätmeid üle andma üks kord kuus teise 240 l konteineriga (rent 8 eurot kuu, välja ostes 75 eurot), tühjenduskulu 2,66 eurot. Pakendeid võib üle anda ka kuni 150 l kilekotiga näiteks kaks korda kuus või kaks pakendikotti üks kord kuus. Sel juhul on äraveokulu 3,10 eurot kuus.

3. Vanapaber koguda eraldi umbes 50 l kasti sisse ja kord poolaastas tellida selle äravedu, graafikuväline vanapaberi äravedu 0,67 eurot kord ehk 11 senti kuu kohta.

4. Biojäätmed kompostida oma kinnistul.

Jäätmete liigiti kogumiseks vastavate muudatuste tegemisel oleks selle pere prügikulu ühes kuus 6,76 eurot. Pakendijäätmete kulu on võimalik avalike pakendikonteinerite kasutamisel vältida ning sel juhul oleks igakuine prügikulu perele 3,66 eurot, s.o kuni kaks korda vähem kui praegu (6,84 eurot).

Lastega pere Kuressaares

Näiteks annab praegu pere prügi üle 240 l konteineriga üks kord kuus. Prügiveo eest tuleks praeguse 4,42 euro asemel 1. märtsist tasuda 6,31 eurot kuus. Tõenäoliselt satub konteinerisse hulgaliselt jäätmeid, mida saab ära anda eraldi ja väiksema tasu eest. Seetõttu pakub vald perele välja teha järgmised muudatused:

1. Rajada kinnistule kinnine komposter, kuhu edaspidi panna kõik biolagunevad jäätmed.

2. Harvendada segaolmejäätmete äravedu nii, et edaspidi tühjendatakse konteinerit vaid üks kord kolme kuu jooksul. Tühjenduskulu 2,10 eurot kuus.

3. Alustada pakendikotiteenuse kasutamist, äraveokulu 0 eurot kuus.

4. Vanapaber koguda eraldi umbes 50 l kasti sisse ja kord poolaastas tellida selle äravedu. Graafikuväline vanapaberi äravedu 0,39 eurot kord ehk 7 senti kuu kohta.

Jäätmete sorteerimise tulemusena on selle pere prügikulu edaspidi 2,17 eurot kuus, mis on kaks korda vähem kui praegu (4,42 eurot).

Maal elav pensionär Leisi piirkonnas

Näiteks annab ta kolme kuu jooksul ära prügi 240 l konteineriga. Kui praegu tuleb tal maksta 1,71 eurot kuus, siis 1. märtsist oleks tema prügikulu 2,62 eurot kuus. Tõenäoliselt tarbib ta niigi säästlikult ja seetõttu tekib ka jäätmeid vähem. Kuna aga varem puudus seal piirkonnas võimalus liigiti kogutud jäätmete äraandmiseks oma majapidamisest, siis pole seni jäätmeid ka liigiti ilmselt kogutud.

Prügikulude vähendamiseks on soovitatav:

1. Alustada pakendijäätmete eraldi kogumist näiteks kuni 150 l kotti ja anda need üle kord kvartalis, äraveokulu 1,15 eurot kuus. Pakendikoti võib paigutada olemasoleva 240 l konteineri sisse, et kaitsta seda väliste mõjutuste eest.

2. Alustada vanapaberi eraldi kogumist (kui puudub küttekolle) kuni 50 l pappkasti sisse ja tellida selle graafikuväline äravedu üks kord poolaastas, äraveokulu 0,49 eurot ehk 8 senti kuu kohta.

3. Koguda segaolmejäätmed kuni 100 l kilekoti sisse ning anda need jäätmevedajale üle üks kord kolme kuu jooksul. Äraveokulu 3,28 eurot kord ehk 1,09 eurot kuus.

4. Jätkata biojäätmete kompostimist oma kinnistul.

Jäätmete liigiti kogumisel oleks säästlikult tarbiva pensionäri prügikulu edaspidi 2,32 eurot kuus.


Täna loetuimad
Vald tunnustas väärikaid pulmapaare (10)
Uinunud juht rammis jõepiiret  (11)
Kunstnik Endla Tuutma hukkus liiklusõnnetuses
EKRE Šveitsi juust (21)
Orissaare hoovikohvikud pakkusid erinevaid maitseid  (2)
Incapi praktikale koroonaviiruse kiuste (1)
Looduse Omnibuss toob mandrirahva looduse päevale (3)
Vilsandi tuletorni külastajad lähiajal ei pääse
JUHTKIRI - Kui kahest saab üks (3)
Kuressaares tähistatakse Eesti looduskaitse sünnipäeva
Eesti Looduse Päeva tähistatakse tänavu Saaremaal (4)
TS Laevad asub uut juhti otsima
Minister Lukas: kriisiabi on läinud Saaremaal asja ette (2)
Jacqueline Putnik sai Eesti Meistrivõistlustel 6. koha
Mihkel Poll mängis ritsikatega võidu
Nädala loetavuse top 5
Maakonnas viirus tagasi (38)
Vald tunnustas väärikaid pulmapaare (10)
Prügijama jätkub Saaremaal täie rinnaga (11)
Tänavale kostev riid võib tuua politseivisiidi (16)
Ilutulestik häiris elanikke  (12)
Kommentaarid
Vald tunnustas väärikaid pulmapaare (10)
Ohvri tuttav: teipijad olid hoopis mulle võlgu (256)
Maakonnas viirus tagasi (38)
EKRE Šveitsi juust (21)
Vastuoluline Elmar Ilp 100 (40)
Uinunud juht rammis jõepiiret  (11)
Täpsustus (10)
Madu toodi puu otsast alla  (8)
Eesti Looduse Päeva tähistatakse tänavu Saaremaal (4)
Looduse Omnibuss toob mandrirahva looduse päevale (3)
Kasulikud viited
praamid.ee
Hiiu Leht
Saare Maavalitsus
Kuressaare linn
www.saaremaa.ee
e-riik
Ilm Kuressaares
Kuressaare Sõnumid
Ruhnlase blogi
Eesti Ajalehtede Liit
Saada vihje või teade
Tekst:
See on vajalik selleks, et veebirobotid ei saaks selle vormi kaudu meile automaatselt rämpsposti saata.
Sisesta sümbolid, mida pildil näed:
Sinu e-post (ei ole kohustuslik):
Meie Maa usaldab oma lugejaid ja ootab kõigilt vihjeid või teateid huvipakkuvate või murettekitavate sündmuste või teemade kohta. Saada vihje või teade siit ja võib-olla just Sinu info põhjal ilmub peatselt lugu Meie Maas. Vihje või teate saatja võib jääda anonüümseks.


Copyright © Saaremaa Raadio OÜ, 2020. Kõik õigused kaitstud