Autor:
Ardo VahterReede, 18. oktoober 2019.
Loe kommentaare |
KommenteeriKuressaare haigla ravijuht Edward Laane osales Tokyos Jaapani Hematoloogide Seltsi 81. aastakongressil, kus esitas posterettekande Maailma Hemofiiliaföderatsiooni Kaksikkeskuse projekti tähtsusest veritsushaigete käsitluse kaasajastamisel Eestis.Kongressist võttis osa 7000 osalejat. Huvi posterettekande vastu oli suur ja võimalik, et Kuressaare haiglal avaneb ka võimalus rahvusvaheliseks koostööks Tokyo kõrgkooliga.
Sellest, kas selline koostöö ka reaalselt tekib ja milles see võiks seisneda, on Edward Laane sõnul täna siiski vara rääkida. “Kongressil osalemine andis eelkõige võimaluse kontaktide loomiseks, edaspidine oleneb juba sellest, kas ja kui palju on ühiseid huvisid ja kokkupuutepunkte. Tokyos kohtusin ühe professoriga, kes uurib trombotsüütide osa veritsuses ja selles osas on ka meil mõtteid olnud,” sõnas Laane.
Ta lisas, et teadusmaailmas on koostöö arenev ja seisneb üldiselt selles, et minnakse kuhugi projekti raames teadustööd tegema. Kaksikkeskuse projekti raames seisnes koostöö Laane sõnul põhiliselt omavahelises kogemuste vahetamises.
Saadi teada Euroopa käsitlusest
“Saime teada, kuidas veritsushaigeid Euroopas käsitletakse, kuidas neid visiidile kutsutakse, kui sagedasti nad käivad ja mis sellega kaasneb, füsioteraapia näiteks,” loetles haigla ravijuht.
Kaksikkeskuse projekt koos Helsingi ülikoolihaigla hüübimiskeskusega professor Riitta Lassila ja dr Laane juhtimisel algas 2014. aastal ning kestis kokku neli aastat. Kuigi projekt algas regionaalhaigla ja Helsingi vahel, muutus see kiiresti kaksikkeskuse projektiks Helsingi-Eesti, sest projektijuhid kaasasid nii Tallinna lastehaigla, Tartu ülikooli kliinikumi kui Pärnu haigla.
Projektis pöörati suurt tähelepanu laborile ja füsioteraapiale ning projekt toimus tihedas koostöös patsientide ja Eesti Hemofiiliaühinguga. Projekti tulemusel ühinesid dr Laane ja dr Vaide Helsingi keskuse soovitusel Põhjamaade Hemofiilia Nõukoguga.
Laiemat kasu kaksikkeskuse projektist tervele Eestile näeb Edward Laane tõsiasjas, et projekti lõpptulemusena saavutasid Tartu ülikooli kliinikum ja Tallinna lastehaigla Euroopa hemofiiliakeskuse sertifikaadi.
Tuumikmeeskond asub Kuressaare haiglas
“Ma hästi ei usu, et see oleks toimunud ilma kaksikkeskuse projektita,” leidis Laane. Samuti alustas projekti tulemusel dr Ines Vaide koostöös Helsingiga doktoritööd, mille eesmärk on hemofiilia iseloomustamine Eestis.
Seoses Ines Vaide osalise tööajaga tööle tulekuga Kuressaare haiglasse asub kaksikkeskuse projekti tuumikmeeskond nüüd Kuressaare haiglas. Dr Vaide vastuvõtud on planeeritud kord kuus, kuhu on eelkõige oodatud patsiendid, kellel on probleeme veritsuste või tromboosidega.
Vastuvõtule registreerimiseks on vajalik perearsti või eriarsti saatekiri. “Saab öelda, et veritsushaigete ravimise võimekus Kuressaare haiglas järjest suureneb ja haigete käsitlus peaks paremaks minema. Tuleval aastal loodame alustada tromboosihaigete vastuvõtuga. Meil on kavas ka füsioteraapiaprojekt, millest täna veel lähemalt rääkida ei saa, aga ma loodan, et ka üks füsioterapeut tuleb meile siia Kuressaarde,” rääkis Laane.