Autor:
Renat RänkTeisipäev, 15. oktoober 2019.
Loe kommentaare |
KommenteeriEile eetris olnud loodus- ja keskkonnasaates “Osoon“ tutvustati Saaremaa ühisgümnaasiumis õppiva koolipoisi tegemisi, kes juba ligi kaks aastat koolitükkide kõrvalt televaatajateni omakirjutatud loomalugusid toonud. SÜG-i 10. klassi õpilane Martin Vesberg ütles, et on „Osooni“ saate lõppu omakirjutatud loomalugusid teinud juba peaaegu kaks aastat.
„Saate tegijad mõtlesid nüüd luua sellise tutvustava seeria inimestest, kes üldiselt kaamera taha jäävad. Tutvustatakse, mida need inimesed igapäevaselt teevad ja milline nende argipäev välja näeb,“ selgitas Vesberg.
Noor loodushuviline rääkis, et seoses tutvustava saatega käidi temaga terve päev kaasas, jäädvustades noormehe tegemisi. „Hommikul ikka kooli, pärast toimusid erinevad huvitegevused,“ kirjeldas ta oma argipäeva ning lisas, et loomulikult käidi päeva lõpus ka metsas.
Vesberg tegeleb lisaks loomade pildistamisele ja filmimisele veel purjetamise ja rahvatantsuga ning käib muusikakoolis.
Alustas viie aasta eest
„Sügisel saab täpselt viis aastat, kui esimest korda fotoaparaadi kätte võtsin,“ meenutas Martin Vesberg. „Osooni“ saatesse hakkas ta loomadest lühiklippe tegema 2018. aasta märtsist.
Vesbergi sõnul on talle vabad käed antud, mida saate jaoks looduses jäädvustada. „Ma käin metsas ringi ja mis kaamera ette satub, selle ka vaatajateni toon,“ märkis ta.
Kuidas keskharidust omandav noormees koolitükkide ja muude huvitegevuste kõrvalt veel telesaate jaoks materjali toota suudab? „ Aega tuleb võtta ja õige hetk leida. Olen üritanud tegemisi kombineerida. Kui on nigelam ilm, õpin ette ära ja järgmisel päeval saan metsa minna,“ seletas ta.
Tegi põhikooli eksameid
Keerulisem aeg oli Vesbergi sõnul möödunud kevadel põhikooli lõpueksamite periood. Selleks, et pildistama jõuda, õppis ta eksamiteks samuti aegsasti ning paaril järjestikusel päeval enne eksameid õnnestus tal looduses pildistamas käia. „Värskendasin mõtet, niiöelda,“ sõnas noormees.
Kas fotograafia ka pärast keskhariduse omandamist tulevikuplaanide hulka kuulub, Martin Vesberg veel öelda ei osanud. „ Mul on kaks aastat veel aega, jõuab vaadata ja mõelda, mis huvid tekivad ja kuhu oleks mõistlik edasi õppima minna,“ lausus noormees.
Jäi silma loodusmatkal
Telesaate „Osoon“ toimetaja-produtsent Õie Arusoo rääkis Meie Maale, et sattus Martin Vesbergiga esmakordselt kokku keskkonnaministri ja SÜG-i koolilastega ühist loodusmatka tehes.
„Sealt jäid silma noormehed, eriti Martin. Tuli jutuks, et ta käib kaameraga looduses ringi ja nii ta saatesse sattuski,“ selgitas Arusoo.
„Martin on väga tubli koolipoiss, juba nii noorelt on ta nii andekas. Meil on „Osoonis“ päris kõrged nõudmised, milline materjal eetrisse kõlbab – suurt pildikõikumist ei saa lubada. Koduvideote tegijaid on ümberringi palju, aga tema tehtud looduspildid on tõesti professionaalidega võrdväärsed,“ kiitis toimetaja-produtsent Arusoo noormehe tööd.
Eile õhtul eetris olnud Martin Vesbergi tutvustavast „Osooni“ saatest ei puudunud ka noormehe looduslugu. Seekordses loos jälgis ta sõbraga koos ehitatud varjetelgist rändele sättivaid hanesid ja sookurgi.
Vesberg on tegelenud väikestviisi ka linnuteadusega, kirjutades uurimistöid kaelus-turteltuvidest ning olnud abiks sookurgede rõngastamisel.