Autor:
Ardo VahterReede, 04. oktoober 2019.
Loe kommentaare |
KommenteeriPolitsei alustas oktoobris kümneaastase vaheaja järel kampaaniat, millega kutsub inimesi üles teatama registreerimata relvadest ja laskemoonast. Tänavuse kampaania käigus anti esimene relv Kuressaare politseijaoskonnale üle eile. Tegemist oli halvas seisus sileraudse jahipüssiga. Kodust, maamajast või mujalt leitud omanikuta ja registreerimata ebaseaduslikud relvad saab politseile üle anda võimalikku järgnevat karistust kartmata.
Viimati leidis sarnane üleriigiline kampaania aset kümme aastat tagasi ning toona jõudis politseisse hoiule 55 relva, 1301 padrunit ja seitse relvarauda. Kas ja kui palju viimase kampaania käigus Saaremaal relvi politseile loovutati, piirkonnapolitseinik Priit Sepp täpsustada ei osanud.
Relva leidmisest võib ja tulebki politseile teatada ka väljaspool kampaaniat ning põnevaid leide on olnud, näiteks on Kuressaare jaoskonda jõudnud Saaremaalt leitud raskekuulipilduja Maxim. Tavaliselt avastavad inimesed relvi vanade hoonete renoveerimisel ja suuremahuliste ehitustööde käigus nii lagede seest, pööningult kui ka seinte vahelt. Enamasti on tegemist viimasest sõjast jäänud relvadega. Üldiselt on need roostes ja halvas seisukorras ning tõenäoliselt kuulunud kas esivanematele või siis maja eelmistele omanikele.
Möödunud aastal loovutati Saaremaal politseile 21 ebaseaduslikku tulirelva või nende olulist osa, tänavu on nendest teada antud seitsmel korral.
Politsei ei oota siiski, et inimesed leitud relvadega ise politseijaoskonda tuleksid. Leiust tuleks teatada häirekeskusele telefonil 112 või võtta ühendust oma piirkonnapolitseinikuga, kes relvale koju järele tulevad. Kõikide piirkonnapolitseinike kontaktid on internetist leitavad. Teavitamist ei maksaks ka väga hilja peale jätta, seda tuleks teha kohe pärast relva leidmist.
“Tulirelvade ja nende oluliste osade ning laskemoona seaduslikuks valdamiseks peab omanikul olema politsei väljastatav relvaluba või kollektsioneerimisluba, ilma selleta on tulirelva omamine seadusega karistatav, ka võivad need käsitsemisel olla ohtlikud,” toonitas Priit Sepp.
Ta nentis, et inimeste hulgas on kahjuks üpris levinud ekslik arusaam, et kui nende valduses olev tulirelv ei ole töökorras, laskekõlblik või roostes, ei pea seda politseis registreerima ning relvaluba taotlema.