Autor:
Ivika Laanet-NuutKolmapäev, 18. september 2019.
Loe kommentaare |
KommenteeriEesti Paraolümpiakomitee tutvustas eile Saare maakonna puuetega inimeste spordipäeval kahte uut spordiala: Itaaliast pärit petangiga sarnanevat pallimängu ehk boccia’t ja istevõrkpalli.„Emotsioonid on laes ja ovatsioonid tugevad,” kirjeldas osaliste muljeid Kuressaare spordikeskuses Eesti Paraolümpiakomitee liikumisharrastusjuht, Orissaarest pärit Kaia Kollo.
Teda üllatas, et Saaremaal ei mängita seda vahvat ja suurte võimalustega mängu, mida mõned olid mandril käies siiski veidi proovinud. Boccia’t mängitakse ratastoolis ja istudes ning seda saavad mängida ka need, kes hüppamises ja viskamises kuigi tugevad ei ole. Mängitakse kõval pinnasel ning eesmärk on visata pallikesi nõnda, et need maanduksid märkpallile võimalikult lähedale.
„Eestis korraldatakse palju boccia-võistlusi Paides, Narvas ja Tallinnas, meie soov on, et see mäng ka siia puuetega inimeste sekka tuleks ja et saarlased saaksid hakata käima väljaspool saart võistlustel,” rääkis Kollo.
Kaardistatakse maakondade võimalusi
Eesti Paraolümpiakomitee spordidirektor Mihkel Joosing nentis, et komitee eesmärk on uurida ja kaardistada, millised võimalused on erinevates maakondades ning kuidas inimesed saaksid paremini spordiga tegeleda ja ühtlasi pakkuda paremaid võimalusi treeneritele.
Istevõrkpalli on palju populariseeritud ja seda ka „Anname au“ kampaania kaudu.
„Taktika on veidi teisem kui päris võrkpallis ja tuleb arvestada sportlase individuaalset eripära,” rääkis Joosing. Võistlemiseks on vaja väiksemat väljakut (10 x 6 m) ja madalamat võrku, samuti on mäng kiirem kui tavaline võrkpall. Korraga on väljakul 12 mängijat ning servide blokeerimine lubatud.
Üle seitsmekümne osaleja
Lisaks uute mängudega tutvumisele said osalejad spordipäeval mõõtu võtta hoota kaugushüppes, kuulitõukes, 30 meetri jooksus ja topispalliviskes. Saaremaa Puuetega Inimeste Koja (SPIK) juhataja Veronika Allas ja projektijuht Marju Saar rõõmustasid, et päevast oli osa saama tulnud üle seitsmekümne osaleja.
„Meie spordipäev on kasvutendentsis,” laususid korraldajad, kinnitades, et vajadus taolise ürituse järele on kindlalt olemas. „Inimesed soovivad liikuda ja seda mõnusas seltskonnas. Samuti on oluline võistlusmoment,” lisasid nad.
Vähe noori saalis
Saaremaa valla spordinõunik Aivi Auga märkis saalisolijaid vaadates, et suurem osa osalejatest on keskealised ja vanemad, kuid tekib küsimus, kus on noored? „Eesmärk oleks edaspidi kindlasti ka see, kuidas nooremaid inimesi kodust välja tuua ja neile sportlikku tegevust pakkuda,” kinnitas Auga.
Ta avaldas tänu SPIK-i eestvedajatele, et nad taolist üritust korraldavad, sest see on tõsiselt tänuväärne, et inimesed tulevad kodust välja ja liiguvad. „Täna tutvustatakse ka täiesti uusi spordialasid, miks siis mitte ka neid Saaremaal arendama hakata,” tähendas Auga. Pärast spordipäeva toimus valla, Saaremaa Puuetega Inimeste Koja ja Eesti Paraolümpiakomitee ümarlaud, kus arutati, kuidas Saaremaal invasporti edasi arendada, et kõik sihtgrupid oleksid kaasatud.
Aada Hallikäär ütles Meie Maale, et tema osales spordipäeval esmakordselt ning tegemist on väga huvitava ja põneva üritusega. Parimaid auhinnati ning kõik osalejad said osalusmedali.
SPIK on korraldanud maakondlikku spordipäeva juba üle kümne aasta.