Autor:
BNSKolmapäev, 11. september 2019.
Loe kommentaare |
KommenteeriRiigikohus jättis menetlusse võtmata justiitsministeeriumi määruskaebuse, milles ministeerium ei nõustunud kohtute seisukohaga jätta läbi vaatamata Ida-Viru maavanema 2017. aastal esitatud protest. Selles taotles maavanem tunnistada kehtetuks ehitusload, mille Lüganuse vallavalitsus andis Oleg ja Andres Sõnajalale kuuluva Aidu Tuulepark OÜ-le tuulikute ehitamiseks.
Seega jõustub Tartu halduskohtu kohtumäärus, mille järgi hilines protest sellest kaks aastat varem välja antud ehituslubadele oluliselt.
Andres Sõnajala sõnul tähendab riigikohtu otsus mitte võtta menetlusse riigi kaebust Aidu tuulepargi ehituslubade tühistamiseks seda, et kehtetud on ka tarbijakaitse ja tehnilise järelevalveameti ettekirjutused.
Aidu tuuleparki arendava Aidu Tuulepark OÜ juhatuse esimehe Oleg Sõnajala sõnul kinnitab riigikohtu otsus, et Aidu tuulepargis tehtud senised ehitustööd on tehtud vastavalt ehituslubadele ning ajutine ehituskeeld on lõppenud.
Aidu tuulikud ei vasta ehituslubadele
Tema sõnul tuleb nüüd monteerimistööde peatamisega seotud kulud kokku arvutada. “Suure, 30 tuulikuga tuulepargi ehitamise ootamatu peatamine tekitab arusaadavalt otseseid kahjusid, mis tulenevad tuulepargi püstitamiseks sõlmitud suuremahuliste hankelepingute tingimuste rikkumisest,” ütles Sõnajalg.
Kaitseministeeriumi hinnangul pole kohus võtnud sisulist seisukohta 2015. aastal Aidu tuulepargi ehitamiseks väljastatud ehituslubade kehtivuse ega õiguspärasuse osas.
“Riigikohtu määrus ei muutnud faktilist olustikku, mille kohaselt ei vasta Aidu tuuleparki juba püstitatud tuulegeneraatorid teemaplaneeringule, projekteerimistingimustele ega vasta ka 2015. aastal väljastatud ehituslubadele. Jätkuvalt ei ole arendaja tegevuse aluseks oleval ehitusprojektil kaitseministeeriumi kooskõlastust,” ütles kaitseministeeriumi pressiesindaja Andres Sang.
Samuti pole kaitseministeeriumi hinnangul riigikohtu menetlusse mittevõtmise määrus sisuline lahend. “Kohus ei võtnud seisukohta nende konkreetsete, 2015. aastal väljastatud ehituslubade kehtivuse ega õiguspärasuse osas,” lisas Sang.
Ehituskeeld lammutamisküsimuse otsustamiseni
Tarbijakaitse ja tehnilise järelevalve ameti (TTJA) hinnangul on Sõnajalgadel seoses riigikohtu otsusega küll kehtiv ehitusluba, kuid Aidu tuulepargis juba ehitatud tuulikud on vastuolus teemaplaneeringuga; ehituskeeld juba püstitatud tuulikutele jääb kuni lammutusküsimuse otsustamiseni.
“Ehitustegevus peab alati vastama planeeringule ja sellest on keelatud mööda ehitada. Praegu on arendajal küll kehtiv ehitusluba, kuid Aidu tuulepargis ehitatud Tuulik 4 ja Tuulik 5 ei vasta endiselt ehituslubadele ja on vastuolus teemaplaneeringuga. Lisaks ei ole ehituslubasid kooskõlastatud kaitseministeeriumiga, sestap tuleb enne ehitamise jätkamist saada kaitseministeeriumi kooskõlastus,” ütles TTJA kommunikatsiooniekspert Anne-Mai Helemäe.
“TTJA-l tuleb oma ehitustegevust keelav ettekirjutus ümber hinnata ning seda korrigeerida. Tuulik 4 ja Tuulik 5 kinnistul paiknevad tuulikud on ohuks riigi julgeolekule ja nende osas jääb ehituskeeld kuni lammutusküsimuse otsustamiseni,” lisas Helemäe.
Ameti poolt läbiviidud dokumentide ekspertiis on näidanud, et Aidu tuuleparki püstitatud kaks tuulikut ei vasta ühelegi teadaolevale ehitusprojektile, on vastuolus kohaliku omavalitsuse (KOV) teemaplaneeringuga, neil puudub kaitseministeeriumi kohustuslik kooskõlastus ja neil puudub maa-ameti kui omanike esindaja nõusolek.
Sõnajalad plaanivad Aidusse püstitada 30 kolmemegavatist tuulikut. Kaitseministeerium on tuulepargi püstitamise vastu, kuna rajatavad tuulikud segaksid Kellavere radarijaama ja eelhoiatussüsteemide tööd.