[x]Sulge
või

Logi sisse
Kontrollkood:
meiemaa.ee
Pühapäev, 31. mai 2020  |  Logi sisse
Otsing
Sisesta otsingusõna
Sisukord

Reklaam
Arhiiv
eelmine kuu
mai 2020
järgmine kuu
E T K N R L P
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Uudised

Kelmid kasutavad raha saamiseks erinevaid nippe (5)
Autor: Ardo Vahter
Laupäev, 07. september 2019.

Loe kommentaare | Kommenteeri

Järjest rohkem pöördub Saaremaal politseisse neid inimesi, kelle kogutud raha on üritatud ebaausate võtetega enda valdusesse saada ja paraku sageli ka õnnestunult.

Tänavu kaheksa kuuga on taolisi lugusid politseisse jõudnud juba 11, eelmisel aastal oli neid terve aasta jooksul viis ja üle-eelmisel aastal seitse.

“Meedias on teemat palju kajastatud ning ka tarbijakaitse ja tehnilise järelevalve ameti kodulehelt võib leida soovitusi, kuidas kelmuse ohvriks langemist vältida, aga ikka lasevad inimesed end haneks tõmmata. Ausalt öelda arvasin vahepeal, et see asi ei ole enam probleem, kuid näen, et eksisin,” tõdes Kuressaare politseijaoskonna piirkonnavanem Meelis Juhandi.

Ta meenutas kolme juhtumit, millega Saare politseinikud on pidanud selle aasta kuue kuu jooksul tegelema. Kõiki neid ühendab ühise joonena asjaolu, et ohvriteks osutusid auväärses eas daamid, kel eluaastaid üle 70.

Ostis kalli tolmuimeja

Esimese loo puhul, kus inimene sai enesele teadmata ligi 3000 eurot maksva tolmuimeja omanikuks, ei olegi tegemist otseselt kelmusega. Vanemale naisele helistati lauatelefonile ja öeldi, et ta on võitnud 150 euro väärtuses puhastusteenuse. Kuigi proua teenuse võitmiseks ise midagi ette ei olnud võtnud, leppis ta helistajaga aja kokku, millal saab tema juurde koristama tulla. Teenust naisele kokkulepitud päeval tõepoolest ka osutati.

Pärast seda tehti naisele ettepanek tolmuimeja, mida koristamisel kasutati, ära osta. Naine sai aru, et ta saab tolmuimeja omanikuks 200 euro eest. Kuna pakutav aparaat talle meeldis ja ta oli ise näinud, et see teeb tõepoolest head tööd, tasuski ta müügimehele tolmuimeja eest sularahas. Sõlmiti ka kirjalik leping, millele mõlemad alla kirjutasid.

Osutus esimeseks osamakseks

Pärast müügimehe lahkumist hakkas uue tolmuimeja omanik lepingut lähemalt uurima ja selgus, et makstud 200 eurot on hoopis esimene osamakse ja kokku tuleb tal tolmuimeja eest osamaksetena tasuda 2758 eurot. Ka oli ta omakäeliselt lepingusse märkinud, et loobub tagastusõigusest, kuna masinat on juba kasutatud.

“Õnneks andis proua juhtunust kiiresti tütrele teada, kes politsei poole pöördus. Kuigi politsei midagi ette võtta ei saa, sest süüteokoosseis puudub ja tegemist on eraõigusliku vahekorraga, on seda asja siiski võimalik klaarida. Müüja on reaalselt olemas, firmal on oma koduleht ja tolmuimeja müünud isik on firma müügiesindaja. Tarbijakaitseametit on juhtunust informeeritud ja sealt kinnitati, et müüjaga on ühendust võetud ja antud nädala lõpuni aega asi ära klaarida,” rääkis Juhandi.

14 päeva tagastusõigust

Ta selgitas, et igasugusele kaubale kehtib tagastusõigus 14 päeva jooksul, olenemata, kas seda on kasutatud või mitte. Müüja peab õigust ostjale tutvustama ja kui seda ei tehta, pikeneb tagastusõiguse aeg ühe aasta peale.

Juhandi sõnul selgus tarbijakaitsega suheldes, et nii ukselt uksele kaubanduses kui ka e-kaubanduses satuvad inimesed jätkuvalt “portsu otsa”. Eriti peaksid eakamad inimesed enne lepingu sõlmimist kindlasti nõu pidama kas laste või nooremate sugulastega. Üksi ei maksaks neid otsuseid teha. Kui aga tehing on sõlmitud ja selgub, et selle tegemisel on millestki valesti aru saadud, peab tegutsema kiiresti.

Kahe ülejäänud loo puhul on tegemist arvutikelmustega, mille kohta on politsei ka kriminaalmenetlust alustanud, kuid tõenäosus raha tagasi saada on piirkonnavanema hinnangul kaduvväike.

Lõi investeerimiskonto

Esimeses juhtumis läks vanem proua kaasa meedias levivate üleskutsetega, et sääste oleks mõistlik investeerida. Naine leidis internetist veebilehe, mis pakkus investeerimiskonto loomise võimalust. Ta lõi konto, sisestades kõik selleks vajalikud andmed ja pani sinna “kasvama” 200 eurot.

Kahe kuu pärast helistati talle koju lauatelefonile, räägiti vene keeles ja öeldi, et tema investeering on juba teeninud 1000 eurot. Et raha investorini jõuaks, paluti naisel uuesti sisestada pangakonto ja pangakaardi andmed, PIN-koodid ning lisaks veel arvutisse installeerida programm, ilma milleta polevat võimalik raha üle kanda.

Naist õpetati, kuidas arvutisse laadida programmi, mille paigaldamiseks tuli sisse logida Smart-ID-ga. Raha lubati üle kanda poolteise tunni jooksul.

Mõlemad kontod tehti tühjaks

Veidi aja pärast helistati uuest ja öeldi, et naise kontole paraku mingil põhjusel ülekannet teha ei saa, kuid see tehtavat võimalusel kohe teisele kontole, kui see naisel oleks. Kuna tal tõepoolest oli arve avatud ka teises pangas, edastas ta ka selle konto andmed. Poolteist tundi hiljem oma kontosid kontrollides leidis ta aga, et need olid tühjaks tehtud. Kokku võeti kahe konto pealt maha 900 eurot.

“Sisuliselt said täiesti võõrad vene keelt rääkivad inimesed poolteise tunniga kätte inimese pangakontode, pangakaartide ja ID-kaardi andmed. Investeerimises iseenesest pole midagi halba, aga enne sellise sammu astumist tasuks nõu pidada asjatundlikumate inimestega. Kui taoline telefonikõne peaks tulema – ärge jääge kohe kõike uskuma, ärge asuge tegutsema, võtke mõtlemisaega, rääkige sellest, pidage kellegagi nõu,” manitses Juhandi.

Ta soovitas kontole peale panna limiidid. “Nii selle kaitseks, et me ise rumalusi ei teeks kui sellepärast, et keegi teine ei saaks seda tühjaks teha. Kui olete juba mingeid ülekandeid teinud, siis andke sellest võimalikult kiiresti teada, võibolla on veel võimalik midagi ette võtta,” ütles piirkonnavanem.

Leidis Facebookist sõbra

Kolmas, kõige raskem ja keerulisem lugu sai alguse sotsiaalmeedia keskkonnas Facebook. Eakas proua sai Sergei-nimeliselt mehelt sõbrakutse, mille ta vastu võttis. Sergei rääkis endast kui Ukrainas meditsiini õppinust ja jättis kõigiti korraliku mulje. Mais hakkas Sergei naisega aktiivselt suhtlema. Suhtlus toimus eesti-vene segakeeles Google'i tõlke abil.

Mees rääkis, et on arstina tööl ÜRO rahvusvahelisel missioonil Jeemenis. Mingil ajal leidis Sergei, et Facebookis suhtlemine ei ole turvaline ja tegi ettepaneku üle minna suhtluskeskkonda Hangouts. Mees aitas proual sinna kontot teha. Sergei kirjutas, et tahaks Pariisis elavale tütrele külla sõita, kuid Jeemenis puhkuse saamise menetlemiseks oleks tal vaja 4000 eurot. Proua läkski pangakontorisse ja kandis 4000 eurot üle Sergei poolt antud arveldusarvele ühes Türgi pangas.

Pank veenis ohvri ümber

Kaks päeva hiljem teatas Sergei, et raha on käes, puhkus läheb edukalt ja niipea, kui ta on Pariisi jõudnud, kantakse raha tagasi. Nädala pärast kirjutas mees, et on Omaanis Jeemenist toodud ravimitega kinni peetud, teda kahtlustatakse narkoveos ja on oht, et ta satub vanglasse. Selle vältimiseks vajaks ta 20 000 eurot.

Tal õnnestuski naist veenda ja viimane läks panka, et 20 000 eurot üle kanda. Õnneks astus seekord vahele pangatöötaja, kellele asi tundus kahtlane. Pangas õnnestus prouat veenda, et suure tõenäosusega on tegemist petuskeemiga ja ta loobus ülekande tegemisest. Politseisse ta ei pöördunud.

Kuna naine 20 000 euro maksmisest keeldus, palus Sergei tal üle kanda 10 000 eurot. Kui naine endiselt keeldus rohkem raha loovutamast, tuli mängu Sergei tütar, kes saatis prouale kokku 17 kirja. Algul tänas ta isa aitamise eest, ent kui naine järjekindlalt keeldus raha juurde maksmisest, hakati teda konkreetselt ähvardama.

Naine rohkem ei maksnud

Lõpuks kirjutas Sergei advokaat, et mehe vabastamiseks on vaja veel 5000 eurot. Pakuti välja ka variant, et kui naine ülekannet teha ei soovi, siis võtku ta vajalik summa sularahas pangast välja ja maksku postkontoris rahakaardiga. Kui proua järjekindlalt keeldus, teatas advokaat, et kui raha ei saa, siis samal päeval, kui mees vangi mõistetakse, naine sureb. Ülekandeks anti talle aega 96 tundi. Õnneks jätkus naisel vaprust mitte maksta, kuigi järgnevad päevad olid tema jaoks õudusunenägu – ta ootas kogu aeg, millal keegi tuleb…

Kui määratud tähtaeg oli möödas, katkes prouaga igasugune suhtlus nii Sergei kui tema tütre ja advokaadiga. Olles emotsionaalselt täiesti murtud, julges naine sellest rääkima hakata ja lõpuks, tuttavate tuttavate kaudu jõudis asi politseisse. Tõenäoliselt jääb sellelgi naisel oma raha tagasi saamata.

“Inimesed ei oska pahatihti põhjendada, miks täiesti tundmatuid inimesi sotsiaalmeedias sõpradeks võetakse. Mine tea, ehk on ka Sergei tegelikult tore inimene, kelle konto mingil ajal üle võeti. Probleem on selles, et jagame internetis ja anname täiesti võõrastele inimestele liiga kergesti oma isikuandmeid, oleme liiga kergeusklikud ja usaldavad. Paraku leidub inimesi, kes seda kurjasti ära kasutavad,” nentis Juhandi.


Täna loetuimad
Tiiu Aro: Edward Laane tunnustamiseks on teisi võimalusi (32)
Koroonakriis sünnitas mõtte seeni kasvatama hakata (11)
1. juunist on Saaremaal Kaarma, Kärla ja Lümanda kogukond (12)
Autod ummistavad Ruhnu sadama kai  (1)
Vandaalid laamendasid võistluspaigas ja virutasid jooksu lipu (4)
Leisi Noored soovib Melsase majas avada noortekeskuse
Olerex paigaldab Kuressaare tankla katusele päikesepaneelid  (4)
Nädala loetavuse top 5
Autoga merre sõitnud kalurit ei õnnestunud päästa (7)
Hannes Sepp: näeme vaeva, et sügisel jätkata (51)
Kurb kuulda ja lugeda (27)
Saun läks ehitusveast põlema (10)
Vallavanem sai täpid viimasel hetkel kokku (20)
Kommentaarid
1. juunist on Saaremaal Kaarma, Kärla ja Lümanda kogukond (12)
Autoga merre sõitnud kalurit ei õnnestunud päästa (7)
Koroonakriis sünnitas mõtte seeni kasvatama hakata (11)
Vallavanem sai täpid viimasel hetkel kokku (20)
Tiiu Aro: Edward Laane tunnustamiseks on teisi võimalusi (32)
Reformierakond kesklinna liikluseks sulgemise eelnõu tagasi ei võta (67)
Vallavanem Mikk Tuisk – põhimõtetega mees  (32)
Vandaalid laamendasid võistluspaigas ja virutasid jooksu lipu (4)
Kurb kuulda ja lugeda (27)
Kesklinnas lubatakse parkida kaks tundi (11)
Kasulikud viited
praamid.ee
Hiiu Leht
Saare Maavalitsus
Kuressaare linn
www.saaremaa.ee
e-riik
Ilm Kuressaares
Kuressaare Sõnumid
Ruhnlase blogi
Eesti Ajalehtede Liit
Saada vihje või teade
Tekst:
See on vajalik selleks, et veebirobotid ei saaks selle vormi kaudu meile automaatselt rämpsposti saata.
Sisesta sümbolid, mida pildil näed:
Sinu e-post (ei ole kohustuslik):
Meie Maa usaldab oma lugejaid ja ootab kõigilt vihjeid või teateid huvipakkuvate või murettekitavate sündmuste või teemade kohta. Saada vihje või teade siit ja võib-olla just Sinu info põhjal ilmub peatselt lugu Meie Maas. Vihje või teate saatja võib jääda anonüümseks.


Copyright © Saaremaa Raadio OÜ, 2020. Kõik õigused kaitstud