Autor:
Angela RandmetsTeisipäev, 23. juuli 2019.
Loe kommentaare |
KommenteeriTäna õhtupoolikul saavad soovijad Mihkli talumuuseumis kasutama õppida kahte erinevat terariista, nuga ja peitlit. Üritus algab talumuuseumis ajutise näituse avamisega ja kaasavõetud nüride tööriistade teritamisega. Esimeseks õpipoisitööks saab osalejatele peremärgi lõikamine kaasavõetud puidule või puidust esemele.
Lisaks õigele lõiketehnikale omandatakse MTÜ Eesti Haabjaseltsi juhatuse liikme, haabjameistri Jaan Keerdo juhendamisel enamik vestmiseks, koorimiseks, voolimiseks, lõikamiseks, viilutamiseks, hakkimiseks, sälkamiseks, torkamiseks, uuristamiseks ning tahumiseks vajalikest nippidest ja nõksudest. Kirsina tordil saavad soovijad kehakinnituspausi ajal väikese tasu eest vigurlõikes kokakunsti knihve omandada.
Praktilised harjutused vahelduvad teooriaga. Näkiallika tööriistamuuseumi peremees Peeter Kivimäe räägib nugade ja peitlite peidetud poolest ega jäta pajatamata ka nende ajaloost ning tänapäevast. Juttu illustreerivad erinevatest ajastutest pärit tööriistad Kivimäe peremehekäe all tegutsevast muuseumist.
Õppeõhtul osalemine on tasuta. Piisava arvu huviliste olemasolul pääseb Viki külas asuvasse talumuuseumisse ka spetsiaalse bussiga, mis väljub Kuressaare bussijaama tagusest parklast Bivarix rattapoe kõrvalt kell pool viis õhtul ja toob soovijad õhtul ka tagasi.
Bussile ja õhtuõppele tuleb eelnevalt registreerida kas meiliaadressil mihkli@saaremaamuuseum.ee või telefonil 522 7479.
Noa- ja peitlitööde õppeõhtu korraldab keskkonnaamet koostöös Saaremaa Muuseumiga.
Angela Randmets