Autor:
Oliver ParrestReede, 07. juuni 2019.
Loe kommentaare |
KommenteeriMetsaomanikud, kelle metsas on pärandkultuuriobjekte, saavad 1. juulini erametsakeskuselt taotleda toetust nende hoidmiseks ja eksponeerimiseks. Toetuse sihtobjektiks on erametsamaal asuvad Eesti Looduse infosüsteemis registreeritud pärandkultuuriobjektid. Tööd, mille finantseerimiseks toetus on mõeldud, hõlmavad nii objekti hooldust kui eksponeerimist, aga ka kaardistamist ja arhiivimaterjalide kogumist.
Toetuse summa on piiratud objekti kohta aastas 3196 euroga, mille hulgas ise tehtava töö kulu võib olla kuni 640 eurot. Objektil tegemist vajavad tööd peab kinnitama metsakonsulent, kelle töötasu on samuti toetusega kompenseeritav. Täpsemad asjaolud on leitavad erametsakeskuse veebilehel toetuste nimekirjas.
Saaremaal tegutseb praegu üks metsakonsultant – Kaido Humal. „Minu praktikas ei ole ette tulnud, et minu poole oleks sellise asjaga pöördutud.” Toetuse ebapopulaarsuse põhjuseks peab Humal vähest toetuse summat, mis pealegi laekub tükk aega pärast reaalsete kulutuste tegemist, ning ohtrat bürokraatiat, mis toetusega kaasneb.
„Inimesed on hakanud loobuma ka teistest toetustest. Ütlevad, et ei viitsi bürokraatiaga jännata, toetus on väike ja hiljem peab ennast kontrollidele tõestama.” Võimalik põhjus on ka vähene teavitus, möönab Humal. Paljud inimesed, kes oleksid valmis toetuse saamiseks vajalikud ebamugavused üle elama, ei pruugi neist teadlikudki olla.
Pärandi puuduse taga asi igatahes ei seisa. Selles võib veenduda, ning toetusehuvi korral oma võimalusi kontrollida, maa-ameti geoportaali kaardiserverist, otsides valikute seast üles märksõna „Pärandkultuur“.