Kingime maski Meie Maa tellijale
[x]Sulge
või

Logi sisse
Kontrollkood:
meiemaa.ee
Esmaspäev, 19. aprill 2021  |  Logi sisse
Otsing
Sisesta otsingusõna
Sisukord

Arhiiv
eelmine kuu
aprill 2021
järgmine kuu
E T K N R L P
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930
Uudised

Nördinud Valjala lapsevanemad kogusid 80 allkirja (14)
Autor: Sigrid Osa
Neljapäev, 30. mai 2019.

Loe kommentaare | Kommenteeri

Lapsevanemad, kes ei ole nõus Saaremaa valla kavatsusega viia Valjala lasteaia viimane rühm ruumipuuduse tõttu kooli pinnale, kogusid 80 allkirja ning edastasid need vallavalitsusele.

8. mail tegid Valjala lasteaia lapsevanemad ja hoolekogu Saaremaa vallavalitsusele ja -volikogule ühispöördumise laste ümberpaigutamise kohta asenduspinnale.

Pöördumises rõhutati, et ruumipuudus ei ole ainult ühe aasta probleem. Kui vaadata statistikat rahvastikuregistrist, siis sealt on näha, et lähiaastatel lasteaialaste arv ei vähene.

Lapsevanemad, Valjala lasteaia hoolekogu ja Valjala põhikooli hoolekogu toetavad Valjala lasteaiale lisamooduli soetamist.

Lisamooduli paigutamisega lasteaia juurde ei segataks laste ja õpetajate tavapärast elurütmi. Lapsed saaksid õppida ja mängida oma harjumuspärases keskkonnas. Lapsed koos õpetajatega ei peaks mitmeid kordi päevas jooksma kahe maja vahet.

Lasteaialastele samaväärsete ruumide ja tingimuste loomine läheks pöördumise tegijate hinnangul lõpuks sama kulukaks kui on lisamooduli maksumus. Nad tõdesid oma pöördumises, et esmalt tuleks arvestada laste heaoluga, mitte lähtuda rahaliselt kõige soodsamast lahendusest.

Tunnevad end kõrvalejäetuna

Valjala lasteaia Lepatriinude rühma esindaja Marian Tamm pidas kõige suuremaks mureks, et lapsevanemate poole ei ole olnud avalikku pöördumist teemal, et lapsi hakatakse lasteaiast välja viima ja tahetakse koolimajja paigutada.

„Olen aru saanud, et ega meile seda moodulit väga anda ei taheta. Tundub, et otsustatakse lapsevanemate eest ära, kuhu meie lapsed panna,“ oli Tamm mures.

„Lapsevanematega ei ole sel teemal kokku saadud. Olen kuulnud siit ja sealt, aga ei tea, kuhu ja kuidas seda on planeeritud või mis see endaga kaasa toob. Ja see häirib!“ sõnas lapsevanem Sille Lapp.

Ei pea solgutamist õigeks

Rühma kooli ruumidesse üleviimise juures on vanematel mitu muret. Ühest küljest usuvad lapsevanemad, et laste uneaeg saab häiritud kas koolikellast või teistest lastest, kellel on vahetund. Samuti kerkisid esile tuleohutus, tervise ja mugavusküsimused. Nad usuvad, et teenuse kvaliteet langeks seeläbi oluliselt.

Ühe võimalusena kaalutakse varianti, et lapsed alustaksid hommikusöögiga lasteaias, läheksid pärast seda koolimajja ja tuleksid õhtusöögile taas lasteaeda, et kooli kokkade koormust mitte tõsta.

Samuti tuleks minna lastel koolist lasteaeda muusikatundidesse ja mänguplatsile. Selline solgutamine pole lapsevanemate hinnangul õige. Samuti teeb see keerulisemaks suhtluse lasteaia ja kasvatajate vahel. Õhku jääb ka turvalisuse küsimus.

Kuulevad siit ja sealt

Lapsevanemad on kuulnud, et juba käib kasutatud mööbli otsimine lastele. Vanemad on nördinud, et ehkki asju mõeldakse läbi juba sellel tasandil, ei küsi keegi nende arvamust.

„Avalikult ei ole lapsevanemate poole pöördutud. Kuuleme asjadest siit ja sealt. See on kurb,“ jäi Tamm nõutuks. Ta nentis, et ruuminappus on lasteaias olnud juba pikemat aega.

„Vanasti oli meil lasteaias ka raamatukogu. Sinna tehti Mesilaste rühm. Esialgu oli samasugune arvamus, et see jääb tühjaks ja seda ei ole vaja. Nüüd on samamoodi, et rühm on lapsi täis ja ikka on meil kitsas. Ruuminappus on Valjala lasteaias olnud juba pikemat aega,“ rääkis Tamm.

Möödunud nädalal hakkasid lapsevanemad koguma allkirju ja andsid need teisipäeval vallale üle.

„Koolimaja ei ole päris kindlasti lapsesõbralik lahendus. Pikemas vaates ei ole see üldse mingisugune mõistlik asi, sest uusi lapsi tahab ju lasteaeda tulla igal aastal rohkem. Muretsema panevad mitmed aspektid: ruumikitsikus pakutavas ruumis, sobilike tingimuste puudumine koolis, edasi-tagasi käimine kooli ja lasteaia vahel. Laste solgutamine võtab neilt võibolla üldse ootusärevuse kooli minna,” arutles lapsevanem Liis Auväärt.

Peab moodulit heaks lahenduseks

Vallale on tehtud pöördumine soetada lasteaiale moodul, see oleks tema sõnul hea lahendus. “Loodan, et vald leiab siiski selle raha, et ka maalapsi toetataks samal määral kui linna omi – linna ehitatakse uut lasteaeda. Suur vald pidi ju kõigi jaoks parem olema,“ lisas Auväärt.

Lapsevanemad on laste üleviimisega teistele pindadele nõus ainult siis, kui lastele on tagatud samaväärsed olme-, õppe- ja kasvatustöö tingimused, kus neid ümbritseb turvaline ja nende arengut soodustav keskkond. Nende selge sõnum pöördumises oli, et nad soovivad asjade käiguga kursis olla.

Nähakse koostöövõimalust

Saaremaa valla alusharidusnõunik Maiu Raun nentis, et lasteaia ja kooli juhtkonnaga tuleb läbi arutada võimalikud ruumid ja töökorralduslikud küsimused, nagu toitlustamine, liikumis- ja muusikategevuse läbiviimine ning laste igapäevaseks tegevuseks vaja minev mööbel.

„Kuna alles eelmisel reedel toimus juhtkondadega kokkusaamine, siis kindlasti on töökorralduses detaile, mis selguvad töö käigus, kuid üldjoontes on mõlema asutuse juhid näinud koostööks võimalust,“ lausus Raun.

Nõuetekohane mööbel

Esialgse plaani kohaselt on kool pakkunud lasteaiale koolimaja teise korruse ühte klassiruumi mängutoaks ja ruumi, kus praegu tegutseb kooli huvijuht, puhkeruumiks. Toitlustamise osas on vald kaalunud võimalust toitlustada lapsi nii lasteaias kui koolis, kuid lõplik variant ei ole veel paigas.

„Ruumide sisustuse osas saame kinnitada, et kogu laste eale ja vajadustele vastav mööbel on nõuetekohane,“ ütles Raun. “Kui lasteaia ja kooli vaheline koostöö jõuab sisulise koostööni, mitte ainult füüsilise keskkonna loomiseni, siis sellest võidavad eelkõige lapsed ja järgmisel aastal on kooliteed alustada märksa turvalisem ja seda mitte ainult lastel,“ märkis ta.

Koolis ruumi üle

Abivallavanem Helle Kahm nimetas lasteaia soovi lisamooduli järele inimlikuks ja lihtsalt mõistetavaks. Teisalt tuleb tema sõnul ausalt otsa vaadata olukorrale, kus lasteaed ja koolimaja asuvad kõrvuti ning kool on ehitatud kordi rohkemale arvule lastele, kui seal praegu õpib.

„Nii on koolis mõnedki väheses kasutuses olevad suured, päikeseküllased ruumid, mida lasteaed ja kool saavad heas koostöös ümber kohandada koolieelikuile. Positiivse poole pealt annab see lastele võimaluse koolikeskkonnaga kohanemiseks ja sealt on juba palju lihtsam kooli üle minna,” leidis Kahm.

“Kõik on ikka Valjala oma lapsed ja koostöö kahe asutuse vahel on vaieldamatult võtmesõna. Uued lahendused ei pruugi alati olla halvad, tuleb kaasa mõelda ja erinevaid võimalusi kaaluda,“ lisas abivallavanem.

Ruum on toetav tegur

Kahm tõdes, et hariduse kvaliteet sõltub eelkõige õppekavadest ja lasteaiaõpetajatest, kes seda lastele edasi annavad, ruum on sealjuures toetav tegur. Positiivne on Kahmi sõnul see, et koolijuht on kooli poolt head ruumid välja pakkunud.

„Teadaolevalt on Valjala piirkonnal rohkelt kasutamata pinda, kuid ka palju ootusi ja arengusoove, mis kõik nõuavad raha. Valla kohus on olemasolevad võimalused heaperemehelikult üle vaadata ja koostöös kogukonnaga mõistlikud otsused teha,“ sõnas Kahm.

Pöördujad tegid ettepaneku soetada moodullasteaed Saaremaa valla põhivarana, sest nii tuleb odavam kui seda rentida. Sobiva mooduli soetamishind on umbes 50 000 eurot.


Täna loetuimad
Algavad Aia tänava ehitustööd (3)
Salmel põles kõrvalhoone
Rallikolmik vallutab maailma ralliradasid (2)
Algab puukentsefaliidi vastu vaktsineerimine (3)
Vallavalitsus ootab tagasisidet suviste prügikonteinerite paigaldamiseks (14)
Teeme Ära talgupäev uues vormis  (3)
Delifoodi jogurt tunnistati parimaks (1)
Kalastajat päästavad halvimast ettevaatusabinõud (1)
Piima hind ei tohiks olla madalam vee ja kütuse hinnast (4)
Balti liiga karikas libises jälle käest (3)
Audi toetab Risto Lillemetsa (2)
Valitsus kinnitas Mullutu-Loode kaitseala uued eeskirjad (1)
Muudatustest veterinaarõiguses – mis muutub ja miks?
Ametikooli Tervisenädala tegevused on avatud kõigile huvilistele (1)
Horvaatia MM-ralli algab neljapäeval (1)
Nädala loetavuse top 5
Algavad Aia tänava ehitustööd (3)
Salmel põles kõrvalhoone
Rallikolmik vallutab maailma ralliradasid (2)
Algab puukentsefaliidi vastu vaktsineerimine (3)
Vallavalitsus ootab tagasisidet suviste prügikonteinerite paigaldamiseks (14)
Kommentaarid
Teeme Ära talgupäev uues vormis  (3)
Piima hind ei tohiks olla madalam vee ja kütuse hinnast (4)
Ametikooli Tervisenädala tegevused on avatud kõigile huvilistele (1)
Algab puukentsefaliidi vastu vaktsineerimine (3)
Harry Raudvere asutab Põliseestlaste Rahvaerakonda (202)
Lumetõrje info teenuskeskustest (14)
Balti liiga karikas libises jälle käest (3)
Vallavalitsus ootab tagasisidet suviste prügikonteinerite paigaldamiseks (14)
Rallikolmik vallutab maailma ralliradasid (2)
Audi toetab Risto Lillemetsa (2)
Kasulikud viited
praamid.ee
Hiiu Leht
Saare Maavalitsus
Kuressaare linn
www.saaremaa.ee
e-riik
Ilm Kuressaares
Kuressaare Sõnumid
Ruhnlase blogi
Eesti Ajalehtede Liit
Saada vihje või teade
Tekst:
See on vajalik selleks, et veebirobotid ei saaks selle vormi kaudu meile automaatselt rämpsposti saata.
Sisesta sümbolid, mida pildil näed:
Sinu e-post (ei ole kohustuslik):
Meie Maa usaldab oma lugejaid ja ootab kõigilt vihjeid või teateid huvipakkuvate või murettekitavate sündmuste või teemade kohta. Saada vihje või teade siit ja võib-olla just Sinu info põhjal ilmub peatselt lugu Meie Maas. Vihje või teate saatja võib jääda anonüümseks.


Copyright © Saaremaa Raadio OÜ, 2021. Kõik õigused kaitstud