[x]Sulge
või

Logi sisse
Kontrollkood:
meiemaa.ee
Teisipäev, 18. veebruar 2020  |  Logi sisse
Otsing
Sisesta otsingusõna
Sisukord

Reklaam
Arhiiv
eelmine kuu
veebruar 2020
järgmine kuu
E T K N R L P
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829
Uudised

Prügivedajad ei nõustu valla plaanitud muudatustega  (10)
Autor: Angela Randmets
Laupäev, 20. aprill 2019.

Loe kommentaare | Kommenteeri

Saaremaa vallavalitsus küsis jäätmehoolduseeskirja ettepanekuid kahelt vallas tegutsevalt jäätmevedajalt, kes paljude muudatustega ei nõustunud ja soovisid eeskirja üht-teist lisadagi. Valla keskkonnaosakond toetab vedajate ettepanekuid vaid osaliselt.

Ragn-Sells AS Lääne regiooni juht Jüri Meeksa tegi vallale jäätmehoolduseeskirja kohta kokku kuus ettepanekut. Valla poolt planeeritava muudatusega, mis lubaks saarlastel jäätmekoti vajadusel anuma sisse paigutada, et kaitsta kotti loomade ja lindude eest, Ragn-Sellsi esindaja nõus ei olnud. Meeksa sõnul on vedajal jäätmekotti anumast raskem kätte saada ning läbi anuma ei oleks nähtav ka kotile märgitud info jäätmevaldaja kohta.

Ragn-Sellsile ei sobinud ka valla plaan lubada kasutada vanapaberi üleandmiseks kile- või kartongpakendit. Selle asemel soovitas Meeksa jätkata vanapaberi kogumisel korrektsete konteineritega või erandjuhul kasutada selleks läbipaistvaid kilekotte.

Niisamuti oli Ragn-Sells vastu valla plaanidele, et korraldatud jäätmevedu hakkaks edaspidi hõlmama ka suurjäätmeid ja pakendijäätmeid.

„Suurjäätmete veo osas on tegu siiski mugavusteenusega ja prognoosimatu teenusemahuga, mis ei võimalda lihtsat ja soodsat lahendust/hinnastamist,“ kirjutas Meeksa vallavalitsusele. Pakendijäätmete korraldatud veo küsimuses oli ta seisukohal, et seda võiks võimaldada lisateenusena.

Liiga suured ja kaugel

Lisaks sooviks Ragn-Sells vähendada ühepereelamutes ja suvilates segaolmejäätmete kogumiseks mõeldud jäätmekoti suurust praeguselt 100 liitrilt (kuni 10 kg jäätmeid) 30 liitrini.

Veel pannakse Ragn-Sellsi poolt vallale ette, et jäätmehoolduseeskirja nõue konteineri kauguse osas jäätmeauto peatumiskohast viidaks vastavusse keskkonnaameti juhendiga. Nii peaks praegu eeskirjaga lubatud 20 meetrit vähenema viiele meetrile, erandjuhtudel (näiteks kõnnitee tõttu) aga 10 meetrile.

„Sadade konteinerite igapäevane käsitransport hakkab autojuhtide tervisele ja me peame siinkohal näitama üles suuremat ühiskondlikku hoolivust. Igal inimesel on vaja tee äärde tuua keskmiselt üks konteiner kuus, samas kui autojuht teeb seda 300 korda päevas,“ tõi Meeksa oma kirjas välja põhjenduse.

Ragn-Sells soovis ka, et vald täiendaks praeguses jäätmehoolduseeskirjas olevaid nõuded, iseäranis neid, mis käivad jäätmemahuti juurdepääsutee kohta.

Muudatused tõstaksid hindu

OÜ Prügimees juhatuse liige Riivo Asuja on oma ametikaaslasega Ragn-Sellsist ühel meelel vanapaberi üleandmise osas kas konteineris või läbipaistvas kilekotis, aga ka pakendijäätmete ja suurjäätmete mitteliitmise osas korraldatud jäätmeveoga.

„Hankija ei oska pakkumisdokumentide koostamisel hinnata tekkivaid suurjäätmete koguseid ning pakkuja ei oska hinnata suurjäätmete kogumise ja käitlemisega kaasnevaid kulusid. Selline olukord viib segaolmejäätmete hinna põhjendamatult kõrgeks, kuna sel juhul peab segaolmejäätmete hind kompenseerima täielikult või osaliselt suurjäätmete kogumis- ja käitlemiskulud,“ põhjendas Asuja oma ettepanekuid.

Sarnaselt Ragn-Sellsiga tegi ka Prügimehe esindaja ettepaneku, et kuni 100-liitrise jäätmekoti asemel lubataks ühepereelamutes ja suvilates kasutada väiksemat, kompromissina kuni 50-liitrist jäätmekotti. Samuti juhib Asuja, nagu Meeksagi, vallaametnike tähelepanu asjaolule, et praegu kehtiva eeskirja kohaselt on jäätmekonteineri ja jäätmeveoki peatumiskoha vaheline lubatud kaugus liiga suur.

Jäätmevaldajale suurem vastutus

Nagu Ragn-Sells, soovib ka Prügimees, et täiendataks mahuti ligipääsuteele esitatavaid nõudeid.

Lisaks sellele, et ligipääsutee mahutile võiks olla vähemalt neli meetrit lai, piisava kandevõimega, tasane ja vaba kõigest transporti takistavast, tuleks Prügimehe ettepanekul eeskirja lisada klausel, et jäätmevedajat ei tohi ohustada ka koduloomad.

Veel soovib Prügimees, et eeskirja täiendataks sätetega, mis kohustavad jäätmevaldajat vastutama vedajalt renditud jäätmemahuti mittenõuetekohasest kasutamisest ja süülisest tegevusest põhjustatud tagajärgede eest ning maksma hüvitist, kui rendimahuti kaob või kasutuskõlbmatuks muutub.

Samuti väljendas Prügimees seisukohta, et pika hankeperioodi puhul oleks mõistlik teenustasu jooksvalt läbi vaadata ja sisendkulude suurenemisel uued tariifid kehtestada. „Sellise võimaluse puudumisel on pakkujad sunnitud kohe pakkuma hetkevajadusest oluliselt kõrgemat hinda nii, et maandada riske kogu pikaajalise perioodi jooksul,“ kirjutas Asuja vallale, soovitades sõnastada ühe eeskirja lõike selliselt, et see võimaldaks vedajal taotleda teenustasude muutmist jooksvalt.

Vald eelistab jäätmevaldajat?

Ka ei olnud Prügimees rahul sellega, et vald plaanib endise Pihtla valla ala Lääne-Saaremaa veopiirkonnast välja arvata ja liita Ida-Saaremaa veopiirkonnaga.

„Pihtla vald on ajalooliselt kuulunud Lääne-Saaremaa koosseisu ja veopiirkonna ühtlustamise juures tuleb arvestada, et Muhu vald, mida eeskirjas ei mainita, kuulub samuti Ida-Saaremaa piirkonda ja suurendab selle piirkonna elanike arvu,“ kirjutas Asuja, märkides lisaks, et kui vald oma plaanist ei loobu, peab Kudjape alevik jääma kompensatsiooniks Lääne-Saaremaa veopiirkonda. „Sel juhul oleks eri piirkondade elanike arv proportsioonis,“ märkis Asuja.

„Eeskirja koostaja on liigselt kallutatud jäätmetekitaja poolele, tehes neile jäätmete äraandmise võimalikult lihtsaks, mugavaks ja soodsaks. Ei arvestata aga nende ebamugavustega, mida täiendavalt tekitatakse jäätmevedajaile,“ märkis Asuja kirjas vallavalitsusele, rõhutades vajadust leida siiski kõiki pooli rahuldav kompromiss.

Vedajate ettepanekuid ei toetata

Saaremaa vallavalitsuse jäätmete peaspetsialist Katrin Koppel ütles, et kõik jäätmehoolduseeskirja muutmise eelnõule laekunud muudatusettepanekud on keskkonnaosakonna poolt koondatud tabelisse ning nendele on lisatud keskkonnaosakonna seisukohad. Tabelist nähtub, et enamust jäätmevedajate tehtud ettepanekutest keskkonnaosakond kas ei toeta üldse või toetab vaid osaliselt.

„Ettepanekuid on tutvustatud vallavalitsuse istungil ning arutatakse selle nädala jooksul volikogu neljas erinevas komisjonis. Vallavalitsus võtab seisukoha järgmisel nädalal,“ märkis Koppel.


Täna loetuimad
Pulmapidu päädis kolmekordse luumurruga (10)
Seksuaalne orientatsioon ei ole erivajadus (7)
Saarlaselt peteti välja üle 14 000 euro (11)
Saaremaa muusik läheb Viljandisse tööle (2)
Ruhnust leiti haruldane sajanditevanune metallnõu (2)
Kihelkonna rahvamaja toolid pannakse müüki (3)
Auriga katuse auramine ajas kohale hulga päästjaid  (2)
Keegi põletas Piila kalmistu käimla maha (7)
Hooldekodus süttis sülearvuti aku (3)
Muratsi sadamasse plaanitakse mängu- ja tervisekompleksi (15)
Maakonna tervisedendaja on Kuressaare haigla (4)
Silm silma vastu ehk “Kiskja” (1)
Naiskodukaitsjad aitavad laulupeol suppi keeta (2)
Jääpurjetajad tõid Rootsist neli medalit (1)
Lühidalt
Nädala loetavuse top 5
Pulmapidu päädis kolmekordse luumurruga (10)
Seksuaalne orientatsioon ei ole erivajadus (7)
Saarlaselt peteti välja üle 14 000 euro (11)
Eesti pensionärid on vaeseimad, ent võrdseimad (22)
Saaremaa muusik läheb Viljandisse tööle (2)
Kommentaarid
Muratsi sadamasse plaanitakse mängu- ja tervisekompleksi (15)
Naiskodukaitsjad aitavad laulupeol suppi keeta (2)
Auriga katuse auramine ajas kohale hulga päästjaid  (2)
Saaremaa muusik läheb Viljandisse tööle (2)
Pulmapidu päädis kolmekordse luumurruga (10)
Hooldekodus süttis sülearvuti aku (3)
Keegi põletas Piila kalmistu käimla maha (7)
Saarlaselt peteti välja üle 14 000 euro (11)
Seksuaalne orientatsioon ei ole erivajadus (7)
Ruhnust leiti haruldane sajanditevanune metallnõu (2)
Kasulikud viited
praamid.ee
Hiiu Leht
Saare Maavalitsus
Kuressaare linn
www.saaremaa.ee
e-riik
Ilm Kuressaares
Kuressaare Sõnumid
Ruhnlase blogi
Eesti Ajalehtede Liit
Saada vihje või teade
Tekst:
See on vajalik selleks, et veebirobotid ei saaks selle vormi kaudu meile automaatselt rämpsposti saata.
Sisesta sümbolid, mida pildil näed:
Sinu e-post (ei ole kohustuslik):
Meie Maa usaldab oma lugejaid ja ootab kõigilt vihjeid või teateid huvipakkuvate või murettekitavate sündmuste või teemade kohta. Saada vihje või teade siit ja võib-olla just Sinu info põhjal ilmub peatselt lugu Meie Maas. Vihje või teate saatja võib jääda anonüümseks.


Copyright © Saaremaa Raadio OÜ, 2020. Kõik õigused kaitstud