[x]Sulge
või

Logi sisse
Kontrollkood:
meiemaa.ee
Teisipäev, 16. juuli 2019  |  Logi sisse
Otsing
Sisesta otsingusõna
Sisukord

Reklaam
Arhiiv
eelmine kuu
juuli 2019
järgmine kuu
E T K N R L P
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031
Uudised

Prügivedajad ei nõustu valla plaanitud muudatustega  (11)
Autor: Angela Randmets
Laupäev, 20. aprill 2019.

Loe kommentaare | Kommenteeri

Saaremaa vallavalitsus küsis jäätmehoolduseeskirja ettepanekuid kahelt vallas tegutsevalt jäätmevedajalt, kes paljude muudatustega ei nõustunud ja soovisid eeskirja üht-teist lisadagi. Valla keskkonnaosakond toetab vedajate ettepanekuid vaid osaliselt.

Ragn-Sells AS Lääne regiooni juht Jüri Meeksa tegi vallale jäätmehoolduseeskirja kohta kokku kuus ettepanekut. Valla poolt planeeritava muudatusega, mis lubaks saarlastel jäätmekoti vajadusel anuma sisse paigutada, et kaitsta kotti loomade ja lindude eest, Ragn-Sellsi esindaja nõus ei olnud. Meeksa sõnul on vedajal jäätmekotti anumast raskem kätte saada ning läbi anuma ei oleks nähtav ka kotile märgitud info jäätmevaldaja kohta.

Ragn-Sellsile ei sobinud ka valla plaan lubada kasutada vanapaberi üleandmiseks kile- või kartongpakendit. Selle asemel soovitas Meeksa jätkata vanapaberi kogumisel korrektsete konteineritega või erandjuhul kasutada selleks läbipaistvaid kilekotte.

Niisamuti oli Ragn-Sells vastu valla plaanidele, et korraldatud jäätmevedu hakkaks edaspidi hõlmama ka suurjäätmeid ja pakendijäätmeid.

„Suurjäätmete veo osas on tegu siiski mugavusteenusega ja prognoosimatu teenusemahuga, mis ei võimalda lihtsat ja soodsat lahendust/hinnastamist,“ kirjutas Meeksa vallavalitsusele. Pakendijäätmete korraldatud veo küsimuses oli ta seisukohal, et seda võiks võimaldada lisateenusena.

Liiga suured ja kaugel

Lisaks sooviks Ragn-Sells vähendada ühepereelamutes ja suvilates segaolmejäätmete kogumiseks mõeldud jäätmekoti suurust praeguselt 100 liitrilt (kuni 10 kg jäätmeid) 30 liitrini.

Veel pannakse Ragn-Sellsi poolt vallale ette, et jäätmehoolduseeskirja nõue konteineri kauguse osas jäätmeauto peatumiskohast viidaks vastavusse keskkonnaameti juhendiga. Nii peaks praegu eeskirjaga lubatud 20 meetrit vähenema viiele meetrile, erandjuhtudel (näiteks kõnnitee tõttu) aga 10 meetrile.

„Sadade konteinerite igapäevane käsitransport hakkab autojuhtide tervisele ja me peame siinkohal näitama üles suuremat ühiskondlikku hoolivust. Igal inimesel on vaja tee äärde tuua keskmiselt üks konteiner kuus, samas kui autojuht teeb seda 300 korda päevas,“ tõi Meeksa oma kirjas välja põhjenduse.

Ragn-Sells soovis ka, et vald täiendaks praeguses jäätmehoolduseeskirjas olevaid nõuded, iseäranis neid, mis käivad jäätmemahuti juurdepääsutee kohta.

Muudatused tõstaksid hindu

OÜ Prügimees juhatuse liige Riivo Asuja on oma ametikaaslasega Ragn-Sellsist ühel meelel vanapaberi üleandmise osas kas konteineris või läbipaistvas kilekotis, aga ka pakendijäätmete ja suurjäätmete mitteliitmise osas korraldatud jäätmeveoga.

„Hankija ei oska pakkumisdokumentide koostamisel hinnata tekkivaid suurjäätmete koguseid ning pakkuja ei oska hinnata suurjäätmete kogumise ja käitlemisega kaasnevaid kulusid. Selline olukord viib segaolmejäätmete hinna põhjendamatult kõrgeks, kuna sel juhul peab segaolmejäätmete hind kompenseerima täielikult või osaliselt suurjäätmete kogumis- ja käitlemiskulud,“ põhjendas Asuja oma ettepanekuid.

Sarnaselt Ragn-Sellsiga tegi ka Prügimehe esindaja ettepaneku, et kuni 100-liitrise jäätmekoti asemel lubataks ühepereelamutes ja suvilates kasutada väiksemat, kompromissina kuni 50-liitrist jäätmekotti. Samuti juhib Asuja, nagu Meeksagi, vallaametnike tähelepanu asjaolule, et praegu kehtiva eeskirja kohaselt on jäätmekonteineri ja jäätmeveoki peatumiskoha vaheline lubatud kaugus liiga suur.

Jäätmevaldajale suurem vastutus

Nagu Ragn-Sells, soovib ka Prügimees, et täiendataks mahuti ligipääsuteele esitatavaid nõudeid.

Lisaks sellele, et ligipääsutee mahutile võiks olla vähemalt neli meetrit lai, piisava kandevõimega, tasane ja vaba kõigest transporti takistavast, tuleks Prügimehe ettepanekul eeskirja lisada klausel, et jäätmevedajat ei tohi ohustada ka koduloomad.

Veel soovib Prügimees, et eeskirja täiendataks sätetega, mis kohustavad jäätmevaldajat vastutama vedajalt renditud jäätmemahuti mittenõuetekohasest kasutamisest ja süülisest tegevusest põhjustatud tagajärgede eest ning maksma hüvitist, kui rendimahuti kaob või kasutuskõlbmatuks muutub.

Samuti väljendas Prügimees seisukohta, et pika hankeperioodi puhul oleks mõistlik teenustasu jooksvalt läbi vaadata ja sisendkulude suurenemisel uued tariifid kehtestada. „Sellise võimaluse puudumisel on pakkujad sunnitud kohe pakkuma hetkevajadusest oluliselt kõrgemat hinda nii, et maandada riske kogu pikaajalise perioodi jooksul,“ kirjutas Asuja vallale, soovitades sõnastada ühe eeskirja lõike selliselt, et see võimaldaks vedajal taotleda teenustasude muutmist jooksvalt.

Vald eelistab jäätmevaldajat?

Ka ei olnud Prügimees rahul sellega, et vald plaanib endise Pihtla valla ala Lääne-Saaremaa veopiirkonnast välja arvata ja liita Ida-Saaremaa veopiirkonnaga.

„Pihtla vald on ajalooliselt kuulunud Lääne-Saaremaa koosseisu ja veopiirkonna ühtlustamise juures tuleb arvestada, et Muhu vald, mida eeskirjas ei mainita, kuulub samuti Ida-Saaremaa piirkonda ja suurendab selle piirkonna elanike arvu,“ kirjutas Asuja, märkides lisaks, et kui vald oma plaanist ei loobu, peab Kudjape alevik jääma kompensatsiooniks Lääne-Saaremaa veopiirkonda. „Sel juhul oleks eri piirkondade elanike arv proportsioonis,“ märkis Asuja.

„Eeskirja koostaja on liigselt kallutatud jäätmetekitaja poolele, tehes neile jäätmete äraandmise võimalikult lihtsaks, mugavaks ja soodsaks. Ei arvestata aga nende ebamugavustega, mida täiendavalt tekitatakse jäätmevedajaile,“ märkis Asuja kirjas vallavalitsusele, rõhutades vajadust leida siiski kõiki pooli rahuldav kompromiss.

Vedajate ettepanekuid ei toetata

Saaremaa vallavalitsuse jäätmete peaspetsialist Katrin Koppel ütles, et kõik jäätmehoolduseeskirja muutmise eelnõule laekunud muudatusettepanekud on keskkonnaosakonna poolt koondatud tabelisse ning nendele on lisatud keskkonnaosakonna seisukohad. Tabelist nähtub, et enamust jäätmevedajate tehtud ettepanekutest keskkonnaosakond kas ei toeta üldse või toetab vaid osaliselt.

„Ettepanekuid on tutvustatud vallavalitsuse istungil ning arutatakse selle nädala jooksul volikogu neljas erinevas komisjonis. Vallavalitsus võtab seisukoha järgmisel nädalal,“ märkis Koppel.


Täna loetuimad
I Land Soundi meditsiiniteenistus oli töö ajal purjus? (16)
Osavald keelas supluskohas veiste karjatamise (14)
Nädala jooksul vajati politsei abi 60 korral (3)
Jahimehed said vabariiklikul kokkutulekul 6. koha
Kõige populaarsemad olid Robin ja Sofia
Saaremaa hoidis suvemängudel latti kõrgel
JUHTKIRI - Lehmaga mere ääres (3)
Muhu väina regatt: põhjatuul paisutas spinnakeri
Hanna-Liina Võsa ja Koit Toome hoiavad õnne
Saarlased võitsid Gibraltaril 16 kulda
Helar Jalg jätkab Saaremaa VK-s (1)
Piip ja Tuut lähevad Kuressaares kosja
Instruktor: Langevarjur teab, miks linnud laulavad
Vajatakse uusi näidendeid
Värvide ja joonte pillerkaar
Nädala loetavuse top 5
I Land Soundi meditsiiniteenistus oli töö ajal purjus? (16)
Osavald keelas supluskohas veiste karjatamise (14)
Nädala jooksul vajati politsei abi 60 korral (3)
Jahimehed said vabariiklikul kokkutulekul 6. koha
Kõige populaarsemad olid Robin ja Sofia
Kommentaarid
Osavald keelas supluskohas veiste karjatamise (14)
Vald kavatseb Pargi lasteaia ehitajat karistada (14)
I Land Soundi meditsiiniteenistus oli töö ajal purjus? (16)
Nädala jooksul vajati politsei abi 60 korral (3)
Tõenditaotlejad raiskavad perearstide aega (5)
Mihklit köidab meri ja põnevad väljakutsed (6)
Advokaat süüdistab vallaametnikke ebakompetentsuses (lisatud valla kommentaar) (26)
JUHTKIRI - Lehmaga mere ääres (3)
MEIE MAA 100 - Vilma tunneb maaelu läbi ja lõhki (5)
Helar Jalg jätkab Saaremaa VK-s (1)
Kasulikud viited
praamid.ee
Hiiu Leht
Saare Maavalitsus
Kuressaare linn
www.saaremaa.ee
e-riik
Ilm Kuressaares
Kuressaare Sõnumid
Ruhnlase blogi
Eesti Ajalehtede Liit
Saada vihje või teade
Tekst:
See on vajalik selleks, et veebirobotid ei saaks selle vormi kaudu meile automaatselt rämpsposti saata.
Sisesta sümbolid, mida pildil näed:
Sinu e-post (ei ole kohustuslik):
Meie Maa usaldab oma lugejaid ja ootab kõigilt vihjeid või teateid huvipakkuvate või murettekitavate sündmuste või teemade kohta. Saada vihje või teade siit ja võib-olla just Sinu info põhjal ilmub peatselt lugu Meie Maas. Vihje või teate saatja võib jääda anonüümseks.
Copyright © Saaremaa Raadio OÜ, 2019. Kõik õigused kaitstud