Autor:
Ivika Laanet-NuutKolmapäev, 17. aprill 2019.
Loe kommentaare |
Kommenteeri22. aprillil tähistatakse maarahva tähtsaimat püha üle-eestilise üritusega „Jüriöö märgutuled 2019. Eestimaa küla elab”, millega pööratakse tähelepanu Eesti maaelule. Esmakordselt liitub algatusega ka Saare maakond. Saarlaste tuli algab Kaarma maalinnalt ning lõpeb Raiekivi säärel. „Mandril on seda tehtud ka varem, aga meie teeme siin jälle uue algatuse,” ütles ürituse peakorraldaja, MTÜ Eesti Külaliikumine Kodukant Saaremaa koordinaator Reet Viira, viidates, et nii nagu laulu- ja tantsupeo tuli läbib meie maakonnas mitmeid punkte, nii läidab sel õhtul Kaarma maalinnal tõrvikus tule ratsanik, kes annab selle edasi järgmisele tõrvikukandjale. Kes tõrvikutuld näeb, süütab vastavalt sellele oma tõrviku ja annab süütamisest märku järgmisele trassil viibivale vabatahtlikule. Hetkel on tellitud 61 tõrvikut. Kaasa on tulnud Viira sõnul kenasti Laadjala ning ümberkaudsete külade rahvas.
Kokku 11 km pikkusele teekonnale on Viira sõnul vaja tuleketi moodustamiseks 33 vabatahtlikku, kes soovivad anda oma panuse külaelu elavdamisse ja näidata kogu Eestile, et küla elab veel. „Tuli on ju alati see, mis väestab ja puhastab,” kinnitas Viira, lisades, et märgutulesid on oodatud süütama ka ärksad kogukonnad külades. Juba praeguseks on teada, et tuli süüdatakse Mäebel ja Karalas ning kindlasti lisandub neid kohti veel.
Kaarma maalinnalt hakkab tulekett liikuma kl 21 ning kl 22-ks loodetakse jõuda Raiekivi säärele. Need tulehoidjad, kes hoiavad tuld Kaarma pool, kogunevad Kaarma maalinnale ja Kuressaare pool olevad inimesed liiguvad ühiselt Raiekivi säärele. Sinna on oodatud ka kõik need laulukoorid, kes tahavad sel õhtul laulda vabaduse laule ja nautida üheskoos vabaduse tunnet.
1343. aasta 22. aprillil, jüriööl toimus ülestõus, millega eestlased püüdsid vabaneda võõrast võimust. Juba tol ajal oli meie esivanematel tahe olla vabad omal maal, ise oma maa peremehed. 100 aastat tagasi kutsuti kokku Asutav Kogu, rahvaesinduse 120 liiget, tänu kellele said paljud talupojad oma maa peremeesteks.
Üritusega tahavad korraldajad näidata, et täisväärtuslik elu ei ole ainult Tallinnas, vaid ka maal, kust me kõik pärit oleme. Saaremaal toimub üritus koostöös Saaremaa muuseumiga.
Vabatahtlikud, kes soovivad üritusse panustada, palutakse teada anda saarekodukant@gmail.com või 511 7502.