Autor:
Angela RandmetsEsmaspäev, 18. märts 2019.
Loe kommentaare |
KommenteeriSõidukijuhile, kes valesti valitud sõidukiiruse tõttu jalakäijast mööda sõites tema rõivad vett või pori täis pritsib, saab karistada rahatrahviga.Varakevad toob endaga kaasa lumesulamis- ja vihmavee ning pori. Paratamatult sagenevad siis ka juhtumid, kus pahaaimamatute kõnniteel kulgejate püksisääred ja mantlisiilud hooga mööda sõitvate mootorsõidukite rataste alt pritsiva vee ja pori läbi kannatada saavad.
Kuressaare politseijaoskonna arestimaja juhtivpolitseinik Aare Allik.tõdes, et kindlasti juhtub suurem osa pritsimisega päädivaid intsidente kogemata, sest praegused ilmastikutingimused soosivad neid omajagu.
Siiski peab sõidukijuht juhtivinspektori kinnitusel arvestama mitte vaid teiste sõidukijuhtide, vaid kõikide liiklejatega.
Trahv või lubade äravõtmine
„Liiklusseadus kohustab juhti kohaldama oma sõidukiiruse selliseks, et see võimaldaks vältida teist liiklejat kahjustavat vee, pori, kruusa või muu sellise ülespaiskamist,“ ütles Allik. „Samuti peab sõiduki liikumiskiirus olema selline, et see võimaldaks vältida või vähendada liikleja ja teega piirneva elamuala tolmutamist.“
Juhtivinspektori sõnul on ülaltoodud nõude rikkumise eest võimalik karistus rahatrahv kuni 80 eurot. „Kui sellega on tekitatud aga liiklusoht, siis võib trahvi suurus olla kuni 400 eurot või juhtimisõiguse äravõtmine kuni kuue kuuni,“ lisas ta.
Märkamine distsiplineerib
Juhtivpolitseiniku sõnul ei pea sõidukijuhti, kes jalakäija pori või veega täis on pritsinud, ilmtingimata trahvima, kuid kindlasti saab politsei juhi tähelepanu rikkumisele juhtida ja temaga vestelda.
„Reageerimine ja märkamine annab juhile signaali, et inimesed on valvsad ja see omakorda võiks juhti ka hiljem distsiplineerida,“ märkis Allik.
Liiklejatel, kes mööduva sõiduki tõttu on vee, pori, kruusa või tolmu läbi kannatada saanud, soovitab ta meelde jätta sõiduki registreerimisnumbri ja edastada selle info politsei infotelefonile 612 3000 või numbrile 112.
„Väga hea oleks, kui sõidukist õnnestuks teha foto, mille võiks politseile edastada,“ tähendas Allik, sest läbi registreerimisnumbri on võimalik tuvastada sõiduki omanik või juht, kes pritsimise ajal roolis oli.
Elementaarne viisakus
Neil sõidukijuhtidel, kes eelistaksid pritsimisintsidendi järgse politseiga suhtlemise vahele jätta, on soovitatav peale õnnetust esimesel võimalusel oma sõiduk ohutult peatada, kannatanu ees vabandada ja talle abi pakkuda.
Kena oleks jalakäija kas tema poolt soovitud kohta transportida või kui selleks võimalust ei ole, talle takso tellida.
Lisaks taksoarvele võiks õnnetuse põhjustanud juht kinni maksta ka rikutud rõivaste pesemise või keemilise puhastuse kulud.