Autor:
Ardo VahterReede, 08. märts 2019.
Loe kommentaare |
KommenteeriLeisi-Kuressaare bussiliini teenindava GoBusi bussijuht näppis kolmapäeval sõidu ajal mobiiltelefoni, see tekitas sotsiaalmeedias tugevat pahameelt.Kolmapäeval postitati Facebooki grupis Märgatud Saaremaal foto, millel on kujutatud bussijuht, kes hoiab sõidu ajal käes mobiiltelefoni.
Postitust on ohtralt kommenteeritud ja üldiselt on kommentaarid hukkamõistvad. On ka neid, kes leiavad, et selle asemel et pilti teha ja see üles panna, oleks parem olnud bussijuhti telefoni kasutamise ajal korrale kutsuda.
GoBusi Saaremaa logistik Ülle Magus kinnitas, et on juhtunuga kursis ja ka fotot näinud. “Juhiga ma ei ole veel rääkida jõudnud, aga kindlasti tuleb temaga tõsine jutuajamine. Telefoniga toimetamist sõidu ajal me ühelgi juhul ei aktsepteeri ja kindlasti tuletame seda taas meelde mitte ainult konkreetsele, vaid kõikidele meie bussijuhtidele,” lubas Magus eile.
Firma poolt käed-vaba süsteemi ei ole
Tema sõnul on kõik bussijuhid kursis, et telefonikõnele vastamiseks peab bussi seisma jätma, kui see on võimalik või järgmisest peatusest tagasi helistama. “Vahel tuleb mul juhtidele midagi edasi anda, igasuguseid olukordi esineb. Liinigraafikud on küll kiired, aga kõik bussijuhid teavad, et sõidu ajal telefoniga ei räägita,” rõhutas Magus, lisades, et peatusi, kus saab vajaliku jutu ära rääkida, on liinidel päris tihti.
Logistik tõdes, et firma poolt käed-vabad helistamise süsteemi bussidesse paraku ette nähtud ei ole, aga mõned juhid on selle endale ise soetanud. Ülle Magus märkis, et kui reisijad näevad, et bussijuht kasutab sõidu ajal telefoni, oleks pildistamise asemel mõistlikum juhile sellekohane märkus teha. “Nii laheneks ka ohuolukord kiiremini, hilisem piltide ülespanemine ei muuda tagantjärele midagi, targem oleks kohe reageerida,” leidis ta.
Vaatas, kas on helistatud
Patustanud bussijuht Rein Asumaa põhjendas Meie Maale oma eksimust sellega, et kuulis sõidu ajal samasugust kutsungit, nagu on tema telefonil.
“Kohe ei saanud reageerida, mõni aeg hiljem võtsin telefoni kätte, et vaadata, kas mulle oli helistatud. Telefon oli mul sõidu ajal käes nii kaua, kui võttis aega selle kontrollimine. Mingeid sõnumeid ma ei saatnud ega internetis ei käinud, seda peaks ju saama ka telefonist kontrollida,” rääkis bussijuht.
Asumaa arvas, et kõige targem oleks sõitu minnes telefon üldse koju jätta või välja lülitada, aga seda teha ei saa, sest tuleb olla logistikule kättesaadav. “Osa liine on nii kiired, et graafikus püsimise jaoks tuleb sõita 80–90 kilomeetrit tunnis. Talvel libedaga jääd niigi hiljaks, helistamise jaoks lisapeatuste tegemiseks aega ei jää. Ma ei taha ennast õigustada, tean, et käitusin valesti,” nentis Asumaa.
Ei jää politsei tähelepanuta
Kuressaare politseijaoskonna juhtivuurija Ahti Lepp ütles juhtunut kommenteerides, et Facebooki grupis Märgatud Saaremaal üles pandud fotol kujutatud tegevusel on küll liiklusseaduse rikkumise tunnused, mille eest võib karistada rahatrahviga kuni 80 eurot, kuid üldistusi väärteomenetluse alustamise või mittealustamise pealt ei saa veel teha.
“Üksik foto ei paljasta veel rikkumise täit ulatust ja karistamine ei ole politseile eesmärk omaette. Kindlasti püüame bussijuhi isiku kindlaks teha ja alles siis otsustada karistamise vajaduse,” lausus Lepp.
Väärteomenetluse seadustik annab väiksemate üleastumiste puhul politseile õiguse kaaluda karistamise asemel ka suulist hoiatamist. “Politsei mõistab sellise käitumise kindlasti hukka ega jäta tähelepanuta ka kõnealust juhtumit,” lubas Lepp.