Autor:
Angela RandmetsEsmaspäev, 11. veebruar 2019.
Loe kommentaare |
KommenteeriTuletõrje veevõtukohtade juurde peatumist või parkimist keelavaid liiklusmärke tavaliselt ei panda, ent neile juurdepääsu tõkestava sõiduki võib teisaldada.Mõnedel õhtustest Leisi keskkooli ujula ja võimla külastajatest on tavaks jätta oma sõidukid just tuletõrje veevõtukoha ja selle juurdepääsutee ette, ehkki sealsamas lähedal on ka parkla. Väärparkijate korralekutsumiseks avaldatud sotsiaalmeediapostituses palub kool veevõtukohta mitte kinni parkida, sest tuleohutusseaduses sätestatu kohaselt peab tuletõrjel olema sellele aastaringne juurdepääs.
Märke ei pea olema
Päästeameti Saaremaa päästepiirkonna juhataja Margus Lindmäe kinnitas, et ehkki tuletõrje veevõtukohtadel tavaliselt eraldi parkimist keelavaid liiklusmärke ei ole, peavad need kohad tuleohutusseadusest tulenevalt olema aastaringi ligipääsetavad ja kasutatavad.
Lindmäe hinnangul ei ole õhtuti Leisi kooli juures toimuva näol ilmselt tegu sihiliku tõkestamisega ja tõsisemate probleemide ennetamiseks piisab parkijate informeerimisest.
„Kui muul moel kokkulepet sõlmida ei õnnestu, on üks alternatiivne võimalus märkide paigaldamine,“ ütles Lindmäe.
„Kooli territooriumil on see territooriumi valdaja otsustada, sest oma hoovil toimuva eest vastutab kas kool ise või kooli pidav omavalitsus,“ selgitas ta.
Auto võib teisaldada
Lindmäe kinnitusel on territooriumi valdajal õigus oma territooriumil reegleid eiravate juhtide autosid ka teisaldada lasta.
„Kui inimesed on viisakalt informeeritud ja teavad, kuhu tohib autot panna ja kuhu mitte, sellist vajadust ei teki,“ usub ta oma isiklikule kogemusele tuginedes. Kui Lindmäe ise on kinni pargitud veevõtukohta nähes sellest parkijaile teada andnud, on tema sõnul jutust alati aru saadud ja auto mujale pargitud.
„Kui endal auto omanikku kätte saada ei õnnestu, olen sellest teada andnud politseile, kes omakorda autoomanikku on teavitanud,“ märkis ta.
Lisaks vääriti pargitud sõidukitele on Lindmäe lasknud ümber paigutada ka veevõtukoha ette tõstetud prügikonteinereid, mis teavitamise järel on kiiresti sobivamasse kohta pandud.
Selgitamisest on abi
„Häid kokkuleppeid ja mõistlikku parkimist on võimalik saavutada, selgitades teisele osapoolele, milleks veevõtukohad on loodud ja mis võib juhtuda, kui neid ei saa kasutada.
Tulekahju korral on selle tagajärjeks ulatuslikumalt hävinud hooned, kus on kellegi kodu või ettevõte,“ rääkis Lindmäe. „Päästjad peavad takistuste puhul vee hankimiseks rohkem vaeva nägema ja ka vesivarustuse korraldamiseks läheb vastavalt rohkem aega,“ selgitas ta.
Lindmäe sõnul võib alati juhtuda õnnetusi, mille lahendamiseks ja inimelude päästmiseks on vaja kiiresti vett saada või päästetehnikal hoonetele ligi pääseda.
„Kui see õnnestub, siis saavad päästjad maksimaalselt pühenduda inimelude päästmisele ja õnnetuse leviku kiirele peatamisele,“ tähendas ta ja lisas, et ehkki päästetööde juhil on õigus anda auto teisaldamiseks ka vastav korraldus, võtab seegi paratamatult omajagu aega.
„Oma kogemuse põhjal usun, et vee võtmise takistamist on võimalik ennetada eeskätt läbirääkimise ja kokkulepete sõlmimisega. Vähemalt seni on need küsimused sel moel lahenenud,“ usub Lindmäe ka Leisi kooli juures valesti parkivate sõidukijuhtide juhtumis kõigi jaoks positiivsesse lõpplahendusse.