Autor:
Sirli ToomingKolmapäev, 23. jaanuar 2019.
Loe kommentaare |
KommenteeriEile toimus Edukontoris Kuressaare esimene kovisiooni metoodika koolitus Saare maakonnas.Kovisioon on grupiline arengumeetod, mille raames sarnase töö tegijad või sarnase rolli täitjad saavad üksteist toetada ja ergutada kogemustest õppima.
Koolitusest võtsid osa MTÜ Saaremaailma, Eesti Noorte Vaimse Tervise Liidu, KÜ Kuressaare Luha, MTÜ Sõrvemaa Pärimuse Seltsi, MTÜ Saaremaa Teater, MTÜ Saaremaa Vähiühing, Saaremaa Diabeediseltsi ja MTÜ Eesti Saarte Kogu esindajad, kellest paljud on aktiivselt tegevad mitmes organisatsioonis.
„Alustasime Saaremaal, paralleelselt viiakse sarnane programm läbi ka Pärnumaal ning sügis-talvisel perioodil Tartu- ja Harjumaal. Mittetulundussektoris tegutseb palju aktiivseid ja toimekaid inimesi, kellel on olulisel määral kogemusi ja teadmisi nii organisatsiooni tegevusvaldkonna kui ka juhtimise teemadel. Koostöö puudumisel või selle piiratuse tõttu ei jõua need teadmised, oskused ja kogemused ühest organisatsioonist kaugemale, mistõttu on piiratud kodanikuühiskonna tulemuslikkus,” kõneles koolitaja, Edukontori tegevjuht Marjana Luist. „Selleks, et mittetulundussektoris tegutsevad inimesed saaksid omavahel teadmisi ja kogemusi jagada, on vaja lihtsat, toimivat, regulaarset ja ressursisäästlikku koostöövormi. Selliseks koostöövormiks sobib kovisiooni meetod.”
Tegevusvõimekus suureneb
Luisti sõnutsi toob kovisiooni meetod kokku erinevates vabaühendustes olevad teadmised ja kogemused ning selle rakendamine ei eelda rahalist ressurssi, ainsateks vajalikeks vahenditeks on paberid ja pliiatsid.
Ühine koviseerimine nii valdkonna- kui ka piirkonnapõhistes kohalikes võrgustikes aitab kaasa vabaühenduste juhtimispädevuste arendamisele ja kodanikuühiskonna tegevusvõimekuse suurendamisele.
„Tihti osaletakse koolitustel, ilma et hiljem uusi teadmisi ja oskusi ellu rakendataks. Selle vältimiseks on programmi raames praktika faas, mis eeldab koolitusel osalejatelt meetodi rakendamist koolitusele järgneva nelja kuu jooksul,” ütles Luist. „Igalt osalejalt eeldatakse vähemalt kolme kohaliku kovisiooni korraldamist osaleja organisatsioonis, grupis, seltsingus või võrgustikus,“ lisas ta.
Minimaalselt tund aega
Ühe kovisiooni kestus on minimaalselt 60 minutit. Koolitustel jagatakse osalejatele materjale, mis on abiks kohalike kovisioonide rakendamisel. Praktika ajal, mis viiakse läbi veebruarist maini, on võimalik kasutada mentori abi, kellega kovisiooni kohtumisi ette valmistada, läbi viia ja analüüsida.
„Kuna eesmärk on teadmisi ellu rakendada, mitte neid vaid koguda, siis need koolitustel osalejad, kes on projekti jooksul vähemalt kolmel korral kohaliku kovisiooni korraldanud, saavad pingutuse ja panustamise eest tänavu juunis preemiaks kahepäevase koolituse ja puhkuse,” sõnas Luist.
Koolitust korraldas MTÜ Kuressaare Edukontor, mille eesmärk on erinevate organisatsioonide vahelise koostöö tekkimise toetamine, ning rahastavad Kodanikuühiskonna Sihtkapital ja MTÜ Kuressaare
Edukontor.