Autor:
Ardo VahterTeisipäev, 22. jaanuar 2019.
Loe kommentaare |
KommenteeriJaanuaris kütiti Saaremaal Randveres metssiga, kes oli sigade Aafrika katkule viiruspositiivne. Kuna eelmise aasta juulist novembrini leiti vaid antikeha-positiivseid metssigu, kuid aktiivset viirust Eestis ei diagnoositud, andis see lootust katku taandumisele. Mullu novembris Läänemaal kütitud metssiga andis aga SAK (sigade Aafrika katk – toim) positiivse tulemuse. Seejärel kütiti kolm metssiga Ida-Virumaal Sirgala karjääris, kus analüüsid andsid viirusele samuti positiivse tulemuse.
Tänavu jaanuaris leiud Ida-Virumaal jätkusid ja neile lisandus Saaremaal kütitud metssiga, kes oli samuti viiruspositiivne. Märkimist väärib fakt, et Randveres lastud metssea kesik andis nii viirusele kui ka antikehale positiivse tulemuse. See annab tunnistust, et ka antikeha-positiivne loom võib uuesti viirusega nakatuda või aktiveerub viirus temas uuesti.
Eesti jahimeeste seltsi tegevjuhi Tõnis Kortsu sõnul annavad värske viiruse leiud tunnistust sellest, et tegemist on üliohtliku haigusega ja unistus sellest, et seakatkust mõne aastaga lahti saab, ei kipu kahjuks tõeks minema.
„Jahimeeste ülesanne on jätkuvalt küttida metssigu selle arvestusega, et hooaja lõpuks jääks alles kuni üks siga 1000 hektarile ja veel on vara mõelda metssigade populatsiooni hoidmisele ja taastamisel,“ ütles Tõnis Korts.
Mullu septembris kinnitas keskkonnaamet sigade Aafrika katku ohjamiseks kohustuslikuks küttimismahuks 2018–2019 jahiaastal 5575 looma. Eelmise aasta lõpu seisuga olid jahimehed üle riigi küttinud 2619 metssiga. Lisaks on surnult leitud ja maetud 36 metssiga ning SAK-i tunnustega hukatud 26 metssiga.
Kohustuslikust küttimislimiidist oli aastavahetuseks täidetud 47%. Saare maakonnas oli lõppenud aasta seisuga kütitud 505 metssiga. Metssigade küttimiskohustus 2018–2019 jahiaastal Saare maakonnas on 900 looma. Seega saab öelda, et Saare- ja Muhumaa jahimehed on üle poole ehk 56% etteantud küttimiskohustusest juba täitnud.
Sigade Aafrika katk on väga nakkav ning ägedalt kulgev kodusigade ja metssigade viirushaigus, mida iseloomustab palavik, verejooksud, põletikulised muutused elundites ja suur suremus. Eestis diagnoositi esimene sigade Aafrika katku juhtum 2014. aasta septembris. Esimesed sigade Aafrika katku juhtumid kodusigadel diagnoositi 2015. aasta juulis.