Autor:
Ivika Laanet-NuutKolmapäev, 16. jaanuar 2019.
Loe kommentaare |
KommenteeriSelle aasta algusest on libedatest teeoludest tingitud kukkumiste tõttu pöördunud traumapunkti viisteist inimest, kes on vajanud arstiabi. Lisaks neile viis kannatanut, kes on pöördunud paari päeva taguse kukkumise ja peavigastuse tõttu ning püsiva peavalu kaebustega.„Loeksin neid numbreid ikkagi liiga suureks, kuna meie juurde jõudnutel on tihti lõppdiagnoosiks ka erinevad luumurrud ja sellega kaasnev edasine kipsimmobilisatsioon,” ütles Kuressaare haigla erakorralise meditsiini osakonna juhataja Mihkel Laidna. Tema sõnul maandutakse enamasti suurt haiget saamata ning traumapunkti kindlasti kõik inimesed ei jõua.
Kui enamasti üritab inimene kukkudes käe ette sirutada ning viga saab küünar- või kodarluu distaalne ots – patsient kaebab, et randme juures on tugev valu ja paistetus –, siis teise lokalisatsioonina toob Laidna välja peatraumad.
2018. aasta detsembrikuus pöördus Kuressaare haigla traumapunkti 42 libeduse tõttu kukkunud inimest. Valdav enamus, 27 patsienti, oli vanusegrupis 18–65 eluaastat. Naisterahvaid kukkus rohkem kui meesterahvaid. Õrnema soo esindajaid oli kokku 24 ning mehi 18.
Saaremaa üks tuntumaid pilli- ja laulumehi Mihkel Mereäär kukkus 29. detsembril. „Tulin autost välja, libisesin ning jalg jäi kuidagi kahe korra enda alla,” meenutas Mereäär, kellel hakkas jalg kohe pärast kukkumist paistetama. Seetõttu võttis ta kohe ette sõidu Kuressaarde. Jalaluu oli kahest kohast murtud ning kips võetakse maha alles küünlakuus. „See on mul teine luumurd elus,” sõnas Mereäär ja ohkas, et nüüd teab ta küll, et tuleb rohkem jalge ette vaadata.
Eakatel tekivad murrud kergemini
Mihkel Laidna nentis, et probleem on enamasti meie eakate ühiskonnaliikmetega, kellel vanusest tingituna on tihti tasakaal juba häiritud ning lisandunud ka luude hõrenemine ehk osteoporoos. „Kuna reaktsiooni kiirus vanusega aeglustub, siis ei jõua nad tihti oma kukkumist ka kuidagi pehmendada,” tähendas Laidna ja lisas, et just neil tekivad luumurrud kergemini ja seda eriti reieluu osas.
Reieluu ülemise kolmandiku murrud vajavad arsti sõnul praktiliselt alati operatiivset ravi. „Potentsiaalsed tüsistused on tõsised ning inimese edasine elukvaliteet on tihti oluliselt häiritud,” rääkis Laidna ja viitas, et kõige tähtsamal kohal on kukkumiste ennetamine, täpsemalt ilmastikule vastavad jalanõud. Lisaks tuleks libeda ilmaga hoiduda kiirustamisest.
Poodides on müügil erinevaid libisemisvastaseid vahendeid, mida saab kinnitada oma jalanõude külge. „Nende soetamisele peaksid eriti mõtlema vanemad inimesed, kelle puhul on vanusest ja osteoporoosist tingituna traumad tihti raskemad ja luumurrud kergemad tekkima,” soovitas Mihkel Laidna.