Autor:
Angela RandmetsReede, 23. november 2018.
Loe kommentaare |
Kommenteeri

Foto: Valmar Voolaid
Maanteeamet suurendab sel talvel teede hulka, kus hakkavad kehtima kõrgemad hooldetasemed, see toob nendel kaasa senisest kiirema lume- ja libedusetõrje1432 kilomeetri võrra suureneb riigiteede hulk, millel tehakse regulaarset libedusetõrjet, ja 566 kilomeetri võrra riigiteede hulk, millel tehakse libedusetõrjet kahe tunni jooksul pärast libeduse teket.
Kõige kõrgema ehk 3+ seisunditasemega teid, mille puhul tehakse libedusetõrjet hiljemalt kahe tunni jooksul pärast libeduse tekkimist, Saare maakonnas veel ei ole. Seisunditasemele 3, mille puhul peab libedusetõrjet tegema hiljemalt nelja tunni jooksul pärast libeduse tekkimist, tõstetakse talvel kokku 73,392 kilomeetrit Saare maakonna teid, mida on nüüdsest Saare- ja Muhumaa peale kokku 146,630 kilomeetrit.
Esimeselt tasemelt teisele, mille puhul lumetõrjet tehakse hiljemalt 12 tunni jooksul pärast lumesaju või tuisu lõppu ja libedusetõrjet tehakse hiljemalt kaheksa tunni jooksul pärast libeduse tekkimist, tõstetakse 127,900 kilomeetrit siinseid maanteid, mis teeb nende kogukilometraažiks 297,605.
Seoses uuenenud hooldetasemetega suurenevad kulud kogu Eesti maanteede talihooldele 1,9 miljoni euro võrra aasta kohta. Kokku kulub talvisele teehooldele Eestis sel aastal ligi 17 miljonit eurot. Saare maakonna teed võtavad sellest hinnanguliselt 800 000 eurot. Võrreldes 2017/18. aasta talvega kasvavad kulutused 150 000 euro võrra.
24 masinat talihooldeks valmis
Saare maakonna riigimaanteedel on talihooldeks valmis 10 täisvarustuses hooldeautot, üheksa traktorit ja viis teehöövlit.
Maanteeameti Lääne regiooni hooldevaldkonna juhi Hannes Vaidla sõnul on maakonna tasandil tegemist päris olulise muudatusega. „Vastavalt liiklusintensiivsusele pingutasime nüüd nii palju paremaks. Loodame, et see kajastub positiivselt ka liikluses ja kõik teekasutajad saavad turvalisemalt liigelda,“ ütles ta. Vaidla rõhutas, et talvise liikluse puhul üksnes teehooldajate tublidusele siiski lootma jääda ei maksa, arvestama peab ka kaasliiklejatega ning liiklemiseks tuleb varuda ka rohkem aega.
Saaremaa vallavalitsuse majandus- ja haldusosakonna juhataja Mikk Tuisk ütles, et lume- ja libedusetõrjeks ollakse valmis ka valla hallata olevatel teedel. „Kus vaja, seal on hanked juba tehtud ja lumelükkajad valmis,“ kinnitas Tuisk.
Enamik tehnikast hangitakse Tuisu sõnul sisse ning lükkajaiks on enamasti kohalikud talumehed ja mõned suuremad ettevõtted. „Leisis ja Laimjalas on nii oma tehnikat kui ka sisse ostetud teenust. Ka Kuressaare linnamajandus lükkab enamiku lumest ise. Suurema lume korral ostetakse teenust ka sisse,“ selgitas Tuisk.