Autor:
Angela RandmetsNeljapäev, 22. november 2018.
Loe kommentaare |
Kommenteeri

Tammepuust silte saab teha nii taludele korterite kui tubade ustele. FOTO: Meriliis Metsamäe
Eile esitleti Kuressaare ametikoolis ettevõtlusõppe raames loodud õpilasfirmade tooteid. Tutvustatud kraami hulgas esines nii põnevaid sisekujunduselemente, moodsaid aksessuaare, erilisi gurmeemoose kui ka eriotstarbelisi suunaviitu ja talusilte. Nii mõnegi toote presentatsioonis asus oluline koht taaskasutusel.Kuressaare ametikooli teabejuht Taavi Tuisk ütles, et ettevõtlust õpetataksegi neil juba neljandat aastat õpilasfirma meetodi abil. „Selmet teha klassikalist klassitundi, tuleb meie õpilastel teha oma õpilasfirma, tooted välja töötada ja neid ka müüa,“ selgitas Tuisk, täiendades, et õpilasfirma loomine on kohustuslik osa õppekavast, mitte hobi- või huviring, kus käiakse vabatahtlikkuse alusel.
Ehkki koolile on Tuisu sõnul sellist õpet palju raskem korraldada, sest tulemust päris täpselt planeerida ei saa, pühitseb eesmärk õpetada noortele ettevõtlikkust, vastutustundlikkust ja algatusvõimet abinõu. Tänu projektiõppe riskide võtmisele, mille puhul kõik õpilased ei liigu samas tempos ja kõigi õpikogemus on väga palju personaalsem, jäädi Tuisu hinnangul silma ka Junior Achievment Europe auhinnajagajatele.
Saaremaa vallavalitsuse sporditöö spetsialist ja ettevõtja Rasmus Tüüts, kes on ka üks ametikooli õpilasettevõtjate mentoritest, ütles, et on esitletud toodete üle väga positiivselt üllatunud. „Kõikidel toodetel pluss ühel teenusel on väga suur tulevik, kui nendega edasi tegeleda ja neid arendada,“ avaldas ta arvamust.
Noori kiitis ka ametikooli õpetaja Anne Lember, kelle juhendada oli õpilasfirma Meite Oma. Juuksuriõpilastest koosnev firma, kes esiotsa plaanis toota taaskasutusküünlaid, tutvustas nüüd oma juhendajalegi üllatusena veel üht disaintoodet – käsitöökella prototüüpi. „Kõikide esitletud toodete ideed olid põnevad. Kõik sellised reaalsed asjad, millest mõnda endale ehk isiklikult ei soetaks, aga teise puhul lähed koju juba mõõte võtma ja asja arutama,“ tunnistas Lember.
Õpilasfirmade järgmiseks proovikiviks saab 12. detsembril koolis toimuv jõululaat, mille tarvis tuleb lisaks toodete valmistamisele hoolikalt läbi mõelda müügilaudade kujundus, toodete paigutus ja ette valmistada paeluv müügikõne.