Autor:
Ivika Laanet-NuutLaupäev, 20. oktoober 2018.
Loe kommentaare |
Kommenteeri

Pakirobotit arendatakse Eestis, kuid teenus lõpptarbijale veel kättesaadav ei ole. KG vilistlane Virgo Talk eile Kuressaare gümnaasiumis.
FOTO: Valmar Voolaid
Kuressaare gümnaasiumi (KG) vilistlane, ettevõttes Starship Technologies töötav tarkvarainsener tutvustas eile Virgo Talk
Euroopa koodinädala ehk Europe Code Week raames KG-s autonoomset kõnniteerobotit. Virgo Talk alustas oma loengut lustaka anekdoodiga, et Jaapanis püüdis robot viie minutiga kinni sada varast. Ta eksporditi Ameerikasse, seal püüdis ta sama ajaga 200 varast. Venemaal varastas aga keegi viie minutiga roboti ära.
Selline muhe algus juhatas sisse põneva ettekande, kus Talk rääkis oma edukast tööelust, ettevõttest, kus ta töötab, pakirobotist ja sellest, miks võiksid noored õppida IT-d. Kogu loengut ilmestas pakirobot, mis loengu lõppedes sõitis hooga õpilaste vahele. Pakiks olid aga seekord kompvekid kuulajatele.
Mida kujutab endast autonoomne kõnniteerobot ja mis motivatsiooni oli selle loomiseks vaja? „E-kaubandus kasvab igal aastal umbes 10 protsenti, tuhanded kaubikud sõidavad, et viia kohale pakke, aga on ebamäärased kättetoimetamisajad,” kõneles Talk.
Pakirobot toimetab kliendile kauba kätte inimese abita. Autonoomne tähendab, et ta suudab suurema osa ajast ise hakkama saada. Antakse asukoht, kuhu minna, ja ta läheb.
Esimene automaatne veoteenus
Kuuerattaline pakirobot on maailma esimene 99% automaatne veoteenus, mis on alati operaatori valve all ning vajadusel kaugjuhitav. Asukoha määrab ta 2 cm täpsusega. Tal on võimekas sensorite kogum, robot reageerib intelligentselt takistustele, maksimaalne kiirus on 6 km/h ning ta transpordib maksimaalselt 12 kg. Robotil on hulgaliselt LED-tulesid, kokku 81. Pakirobot on erinevalt kaubikutest emissioonivaba ja liigub akude jõul.
Pakirobotit arendatakse Eestis, kuid teenus lõpptarbijale veel kättesaadav ei ole. Praegu käib Tallinnas aktiivne arendus ja testimine ning loodetavasti kunagi tulevikus toimetavad robotid ka Saaremaal.
„Kes teab, võib-olla, kui teie kunagi kooli lõpetate, annab direktori asemel teile lõputunnistuse üle hoopis robot, kes tuleb teile ise koju tunnistust tooma,” muheles loengu lõppedes KG õppealajuhataja Maidu Varik.
Talk rõhutas noortele, et põhjus, miks õppida tänapäeval IT-d, on see, et IT puudutab kõiki eluvaldkondi. Samuti avaneb võimalus asukohavabaks töötamiseks. IT-valdkonnas on suur nõudlus spetsialistide järele, tegemist on hästi tasustatud töö ning annab võimaluse panustada innovatsiooni ja seeläbi muuta maailma.
Oliver Leppik 7.c klassist ütles Meie Maale, et teda pani see tund mõtlema. „Kes teab, äkki tulevikus lähengi infotehnoloogiat õppima.” Marten-Harry Kaus 7.c klassist tunnistas samuti, et tema arust oli väga lahe üritus. „Ma mõtlesin, et suurena hakkan kindlasti IT-d õppima. Kuna mul isa töötab laevas, saan seal oma teadmistega kasuks olla.”
Põnevad ahelreaktsioonid
Lisaks kõnniteerobotiga tutvumisele võtsid 1.–6. klassid mõõtu ahelreaktsiooni tekitamises. Võitjaks tunnistati see, kes ehitas kõige pikema ahelreaktsiooni. Nii olid mõned klassid kaasanud appi ka lapsevanemaid. 5.b klassijuhataja Grete Pihl sõnas, et tema edastas lastevanemate listi palve, et äkki on võimalik lastele appi tulla ning tuligi kolm lapsevanemat. Isa Marko Kallasma nentis ise lapsi juhendades, et see on väga äge, mis kooli poolt on välja mõeldud. „Tuletab ka endale lapsepõlve meelde,” lisas ta.
5.a klassijuhataja Kristel Paju kinnitas, et õpilastele üritus väga meeldib. „Eduelamus on iga väikese ühenduse juures,” sõnas Paju, kelle sõnul panid lapsed ahelasse kõik, mis vähegi kättesaadav oli – tolmuimeja torud, klaaskuulid, raamatud, CD-plaatide ümbrised jne.
Samuti toimus koolis vilistlase, Taxify asutaja Martin Villigu e-videoloeng.
Sellisel kujul toimus robootikapäev KG-s esmakordselt. Täna on KG-s maakonna robootikaõpilaste koostööpäev.
KG programmeerimise ja robootika päevade läbiviimist rahastab Google. KG on üks 25-st toetuse saajast Euroopas.