Autor:
Ahto JaksonTeisipäev, 11. juuli 2017.
Loe kommentaare |
Kommenteeri

Noored abilised keskaja elamuskeskuse veeala juures. FOTO: Tambet Allik
Eile avati Kuressaares Garnisoni tänaval Argo Kirsi eestvõtmisel tema elupaiga lähedal valminud keskaja elamuskeskus Arcebald, mis annab tänasest külastajale võimaluse ise proovida erinevaid keskaja tegevusi ning soovi korral selga tõmmata keskaegse riietuse.Avamisürituse juhatas sisse Kuressaare muusikakooli vanamuusikaansambel Rondo, mille saatel lõid tantsu keskaja riietuses naised, nende seas Kuressaare abilinnapea Tiia Leppik ja linnavalitsuse sotsiaalosakonna Kairit Lindmäe. Hiljem liitus ühise tantsuringiga ka abilinnapea Mart Mäeker, kes pintsaku seljast viskas.
Seejärel astus peremees Argo Kirss paku otsa ja andis ülevaate sellest, mida keskajakeskus Arcebald endast õigupoolest kujutab. Keskuse rajamisele kulus tal kaks aastat, kuigi Kirss ise mõtles selle tegemise peale juba kümmekond aastat tagasi. Paljuski andis tõuke talle vibude ja ambude turniir, mida korraldanud Kuressaare lossihoovis alates 2001. aastast. Pikka aega on ta seal ka ise münte verminud. Et kõik ikka Garnisoni tänava õue ära mahuks, tuli naabritelt osa krundist juurde küsida, millega viimased lahkesti nõustusid.
Vana aida keskaegseks hooneks ümbertegemiseks oli tarvis ehitusprojekti. Siin tuli Argo Kirsile appi arhitekt Mihkel Koppel, kes ise omal ajal koolis Kirsi õpilane oli. Töötas ju Argo Kirss enne linnavalitsusse minekut keemiaõpetajana. Aasta otsa ehitas AS Karukell, elektritööde eest hoolitses Jaan Viilup. Teine aasta kulus ülejäänu peale, sisustamisele ja erinevate instrumentide valmistamiseks, milles osales ka Argo Kirss ise.
Keskaja elamuskeskuse õues asuvad veeala koos kümblustünniga, lapsi ligi tõmbav küülikute ala, mis nagu Argo Kirss eile mainis, viivat lastel „nunnumeetri“ põhja. Veel on seal turniiriala, kus saab oma oskusi proovida erinevate mängude võitlustega. Näiteks võib üksteisega „arveid klaarida“ pehmeid mõõku kasutades. Samuti katsetada, kuidas toimis omal ajal kiviheitemasin.
Keskusest ei puudu ka sepikoda ja puutöökoda. Vanast aidast ümberehitatud hoones on relvade-turviste saal, kus saab igaüks teada, mis tunne on käes hoida näiteks hellebardi. Teisele korrusele jääb keskaegsete kostüümide proovimise ruum. Väljaspool keskuse lahtiolekuaega võib teist korrust kasutada koosviibimiste ja pidude jaoks. Ka sealne mööbel on keskaegses stiilis tehtud. Lisaks asub hoones piinariistade kamber 16 keskaegase piinamisriistaga.
Kuressaare linnapea Madis Kallase sõnul on varem kuulda olnud etteheiteid Saaremaa ja Kuressaare kohta, et siin on liialt vähe tegevust. „Loodame, et see jutt summutatakse nüüd ära,“ viitas linnapea vastavatud Arcebaldile.
Keskaja elamuskeskuses on tööl 12 noort abilist, kes otsustanud koolivaba aja kasulikult sisustada. Neist neli on vibuküttide juhendajad, kaks tutvustavad külastajatele piinamiskambris piinamisriistu, kaks aitavad kostüümide juures, kaks mündivermimise ja sepakojas ning kaks tegelevad külaliste vastuvõtmisega. Alates tänasest on keskaja elamuskeskus kõigile külastajatele avatud kell 11–17.