Autor: Gunnar Usin
Esmaspäev, 13. veebruar 2017.

Loe kommentaare | Kommenteeri

Kliki ja vaata suuremat pilti

Eesti ja Saaremaa parim rallipiloot Ott Tänak oli eile lõppenud Rootsi MM-rallil lähedal, et teha ajalugu ja võita esimese saarlasena MM-ralli etapp, kuid põhjanaabri Jari-Matti Latvala hea esitus ralli viimasel päeval kustutas selle lootuse.

Seega jäi Oti tulemuseks suurepärane teine koht ja karjääri kuues poodium.
Kui pealkirja juurde tagasi tulla, siis jah, juba alates 2012. aastast on Ott Tänak suutnud MM-rallide poodiumikohtasid võita. Esimene neist tuli Itaaliast, Sardiinia saarelt, kus oldi kolmandad. Järgmist poodiumit tuli oodata kolm aastat, see tuli 2015. aastal Poola rallilt.

Poola on Tänakule üldse õnnelik koht olnud, sest Poola ralli on ainus, kus tal kaks poodiumikohta ette näidata on – kahel eelneval aastal vastavalt kolmas ja teine.

Teine koht on Tänakul ette näidata ka 2016. aasta Walesi rallilt ja viies poodium (3. koht) tuli selle aasta esimeselt etapilt Monte Carlos.

Võitu veel ei ole, kuid konstrukturite arvestuses esikoha hoidev tiim ja Oti senised esitused annavad sel hooajal selleks igati reaalse võimaluse. Igatahes annab ka Eesti rallisõprade kohalolek sellest märku. Delfi tegi Rootsis Tänaku poolehoidjatega juttu ja üheskoos jõuti järeldusele, et Rootsis oli võrreldes mullusega kolm korda rohkem eestlasi raja ääres näha. Loodeti, et Ott hakkab selles osas varsti Märtinit tegema . . .

Kokkuvõtvalt võib öelda, et Tänak tegi Rootsis kiiduväärt esituse – 11 katsel 17-st esikolmikus ja neli katsevõitu. Kahjuks jäid reedest päeva tumestama probleemid käigukastiga. Ka eile ei jäänud Tänak auto seadistusega rahule, kus ta kurtis peale hommikust esimest katset M-Sporti talli inseneridele, et auto kipub lumel piruette tegema.

Laupäev andis lootust ralli üldvõiduks

Eriti suurepäraselt kulges Tänaku jaoks laupäev. Alustuseks kohe kolm etapivõitu ja kuna keskmised kiirused muutusid liiga suureks, jäeti laupäevane neljas katse Tänaku nördimuseks ära. Oleks saanud ehk hea hooga edasi minna . . .

Kuid ka päeva viimased kolm katset olid igati korralikud – kohad olid 2., 3., 3. Päeva lõpuks tekkis olukord, kus rallit kindlalt juhtinud belglane Thierry Neuville lõhkus lühikesel, 1,9 km pikkusel katsel väljasõidu tõttu oma auto ja see tõstis Tänaku teisele kohale, 3,8 sekundi kaugusele liidrikohale tõusnud Latvalast. Optimistlikumad fännid nägid Tänaku kaelas juba loorberipärgasid . . .

Paraku ei suutnud Tänak viimasel päeval kahe esimese katsega Latvala tempos püsida ja pigem tuli tal tegeleda teise koha hoidmisega.

“Meie auto pole täna võimeline Latvalaga võitlema. Üritame küll kõvasti, kuid paraku ei tööta masin täna kõige paremini,” sõnas Tänak enne viimast katset ralliraadiole ja kinnitas ka ise, et nüüd jääb üle vaid viimasel katsel turvaliselt finišisse jõuda.

Üldarvestuses on Tänak kolmas

Viimasel katsel ehmatas Tänak korraks oma fänne, kuid õnneks ainult ehmatas.
“Tegin viimasel katsel ühe eksimuse ja pidin korra seisma jääma, aga üldiselt oli hea ralli. Eile (laupäeval, toim.) olime teistega võrdsetes oludes väga kiired ja see andis kõvasti enesekindlust,” andis Tänak oma esitusele hinnangu.

Tänavuse Rootsi ralli võitis soomlane Jari-Matti Latvala. Tänak kaotas talle teisena 29,2 sekundit ja Ogier 59,5 sekundit.

“Uus meeskond, uus auto ja me võidame juba teisel rallil. See on uskumatu,” ei suutnud neljandat korda Rootsis triumfeerinud Latvala emotsioone tagasi hoida.

Latvala jätkab liidrina ka MM-sarja üldarvestuses, olles kahe ralliga kogunud 48 punkti. Ogier on 44 silmaga teine ning Tänak 33 punktiga kolmas. Järgnevad Dani Sordo (25 p.), Craig Breen (20 p.) ja Elfyn Evans (18 p.).

Konstruktorite arvestuses jätkab liidrina M-Sport, kes on kogunud 73 punkti, Toyota jääb maha paarikümne punktiga.