Autor:
MMEsmaspäev, 30. aprill 2012.
Loe kommentaare |
Kommenteeri

Vahetult enne jaanipäeva peetakse üleilmseid koguvalaste päevi. Et tänavu möödub 480 aastat Schmuulide vabaduskirjast, millega siinsed asukad said endale vabatalu, tähistatakse ka seda verstaposti.Koguva küla kokkutulek toimub 22.-23. juunil Vanatoal, kiigeplatsil ja Koguva sadamas, mis seks ajaks peaks saama täiesti uue kuue. Kavas on hulk asjakohaseid ettekandeid, uue muuseumi avamine ning loomulikult lõke, muusika ja pidu, lubavad korraldajad.
“Oleme nendeks päevadeks planeerinud ilusa ilma,” teatas külaseltsi esimees Hilja Tüür. “On suveaeg, kõik üritused peaksid toimuma väljas. Tulijate hulk ei tohiks seega takistuseks saada. Varuks on meil igaks juhuks siiski ka suur telk.”
Schmuule on maakera kuklapoolelgi
Schmuulide vabaduskirjast möödub 480 aastat. 2032. a saab küla niisiis 500-aastaseks, kuid tolleks hetkeks pole meie seas ilmselt enam neid inimesi, kes mäletaksid Koguvat Eesti esimese iseseisvuse päevilt. Praegu on seega aeg kokku tulla, meenutada ja tähistada. Teretulnud on kõik Koguva külaga seotud inimesed, nende sugulased, hõimlased ja ka sõbrad.
Külalisi on oodata umbes 150 ringis, tõdes Tüür. “Viis aastat tagasi, kui me ei teinud üldse reklaami, tuli kohale 90 hinge – see juba üllatas. Registreeruda saab 10. maini, praegu ei oska täpset arvu öelda. Võin vaid lisada, et Hanskede järeltulijaid ja noori Schmuule on teada Austraaliast, Iirimaalt ja Lätistki, viimased on juba ka registreerunud.”
Aga ega külalised tule Koguvale niisama kiikuma ja tantsu lööma. Programmis on näiteks Andres Parve ettekanne “Koguva maavabad ja Kura kuningad”, Lauri Kreen räägib Koguva sugupuude uurimisest ja Schmuulide ajaloost, Kadri Tüür teemal “Smuul ja Koguva”. Eda Maripuu osaks jääb teisel päeval oluline osa: “Koguva, kalurite ja meremeeste küla”.
Sadamas avatakse kalapüügimuuseum
23. juunil avatakse sadamas kalapüügimuuseum. Veebruaris, kui sadamat külastasime, näitas sadamat haldava MTÜ Ankur liige ja elupõline kalur Endel Noor pooleliolevaid töid ja avaldas lootust, et tähtsamad asjad saaks juunikuuks valmis. Suurem paadikuur, kus hakatakse näitama vanu sõiduvahendeid, valmib ilmselt 2013. Lisaks muuseumi avamisele on juunis külalised oodatud ka juba veeteed pidi, jahisadama ankrusse.
All sadamas saab üle vaadata ka Väinamere uisu, uisusauna, Kunstitalli, Männiku käsitöötoa, kalakuivatusmajakese. Jala puhkamiseks on ka kohvik, terrass ning sadamas on olemas lava esinejate jaoks. Kokkutuleku muusikaline kava on veel täiendamisel, ent lubatakse ka üllatusesinejaid.
Vastavalt ürituse korraldustoimkonna otsusele on täiskasvanute osalustasu koguvalaste päevadel viis eurot. Alla 12 aasta vanused lapsed pääsevad üritusele tasuta. Osalustasudest rahastatakse ürituse korraldamiskulusid, ühissuppi ning ka kohvipause.
Schmuulide vabaduskiri 480
Kirjalike allikate järgi saab Koguva küla ajalugu jälgida 1532. aastast, mil Liivimaa ordumeister Wolter von Plettenberg läänistas siinse talurahva vanemale Hanskele kahe ja poole adramaa suuruse vabatalu. Ainsas siiani säilinud keskaegses eestlastele antud vabaduskirjas on märgitud Hanske kohustused: ta peab pidama ratsakäskjalga Soneburgi (Maasilinna) ordufoogti jaoks, maksma kuus marka hõbedas ja andma aastas ühe kostituse foogti kaaskonnale.